ПОЛІТИКА

Як Віктор Орбан проігнорував МКС – візит Нетаньяху крізь українську призму

3 квітня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху здійснив державний візит до Угорщини. Попри виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС) у листопаді минулого року ордер на його арешт, ізраїльського лідера не затримали. Ба більше – на спільній пресконференції Віктор Орбан офіційно оголосив, що Угорщина виходить зі складу МКС. У цьому матеріалі розбираємося в причинах і наслідках цього рішення, паралелях між прем’єрами двох держав та потенційній загрозі для України.

Олександр Булін
координатор Аналітичного відділу СД Платформи
Як Віктор Орбан проігнорував МКС

21 листопада 2024 року МКС видав ордер на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху та колишнього міністра оборони Йоава Галанта. Вже незабаром після цього Орбан запросив ізраїльського прем’єра до Будапешта.

За кілька годин до прибуття Нетаньяху глава адміністрації Орбана Ґерґей Гуляш повідомив про намір Угорщини вийти з МКС. Згодом на спільній пресконференції Орбан підтвердив це рішення.

Нетаньяху зустрів цю заяву оплесками, заявивши, що Угорщина – «перша держава, яка вийшла з цієї гнилі». Насправді до Угорщини з МКС вже вийшли США, сам Ізраїль, Судан та Росія (після рішення Суду щодо окупації Криму). Однак на відміну від Угорщини, ці держави не ратифікували Римський статут – основний документ, який регулює діяльність МКС, – а лише відкликали свій підпис.
Орбан та Нетаньяху на пресконференції. 3 квітня, 2025. AP Photo/Denes Erdos
Орбан пояснив своє рішення тим, що МКС з «неупередженого суду» перетворився на «політичний інструмент», у якому демократична правова держава, на його думку, участі брати не може.

Очікується, що формальна процедура виходу завершиться у лютому наступного року, після затвердження відповідного рішення угорським парламентом.
Орбан і Нетаньяху – «політичні близнюки»

Політичні біографії глав урядів Ізраїлю та Угорщини мають чимало спільного.

Обидва очолюють правоконсервативні неоліберальні партії. Обидва вперше прийшли до влади наприкінці 1990-х: Нетаньяху – у 1996–1999 роках, Орбан – у 1998–2002. Після перерви обидва повернулися до керма: ізраїльський прем’єр у 2009, угорський – у 2010. І з того часу міцно тримають владу в руках, поступово трансформуючи політичну систему та ЗМІ під себе.

Орбана звинувачують у розкраданні коштів ЄС. Над Нетаньяху в Ізраїлі проходить судовий процес одразу за трьома корупційними справами.

Обидва мають особливі зв’язки з Володимиром Путіним. Обидва вважають Дональда Трампа своїм ідейним союзником.
Передвиборчі плакати Нетаньяху з Трампом та Путіним. 2019. Likud
Орбан у нещодавніх вимогах до ЄС заявляє про агентів Сороса в Єврокомісії та корумпованих лобістів у Європарламенті. Нетаньяху, у кращих традиціях Трампа, робить пост в X (Twitter) про лівий Deep State, що захопив систему правосуддя.

Обидва лідери сьогодні стикаються з серйозними проблемами внутрішньої легітимності. В Угорщині опозиційна партія «Тиса» лідирує в соціологічних опитуваннях, а в країні відбуваються масові протести проти політики Орбана. В Ізраїлі тривають наймасштабніші в історії держави акції протесту – через корупцію Нетаньяху, спроби реформувати Верховний суд, затягування війни з ХАМАС й використання ізраїльських заручників у власних політичних цілях, а тепер ще через так званий «Катаргейт» – розслідування щодо просування інтересів Катару чиновниками з оточення прем’єра.

3 квітня у Будапешті зустрілися двоє правих автократів сучасної доби – політиків, які змогли трансформувати під себе системи ліберальної демократії. Тож вихід Угорщини з МКС не є несподіванкою: Орбан і Нетаньяху – природні союзники
Удар по Україні

Для України новини з Будапешта є тривожними.

Міжнародний кримінальний суд залишається єдиною міжнародною інституцією, яка готова розслідувати російські злочини в Україні. Суд вже видав ордери на арешт кількох російських високопосадовців, включно з президентом Путіним І навіть якщо ці арешти видаються примарними, через недосяжність обвинувачуваних, МКС робить неоціненний внесок у сфері документування російських злочинів та формулювання позиції щодо війни в Україні.

Задля підтримки роботи Суду, 21 серпня минулого року Верховна Рада ратифікувала Римський статут.
Однак тепер, коли країна-член ЄС і НАТО підриває легітимність Суду, це може стати прецедентом для наслідування іншими орбаноподібними правими лідерами Заходу.
У січні президент Польщі Анджей Дуда заявив, що готовий прийняти Нетаньяху, попри ордер МКС. У Нідерландах – країні, де базується МКС – лідер ультраправої «Партії свободи» Герт Вілдерс, що не став прем’єром лише через коаліційні домовленості, неодноразово критикував Суд через ізраїльське питання.
А іноді таке ставлення до Суду стосується не тільки ультраправих лідерів. Наприклад, в Німеччині, як соціал-демократ Шольц, що залишає посаду канцлера, так і християнський демократ Мерц, що приходить йому на заміну – обидва заявили, що «не можна уявити» арешт Нетаньяху, якщо він прибуде до Німеччини. Мерц навіть запросив ізраїльського прем’єра здійснити візит та заявив, що «знайде спосіб зробити так, аби обійти ордер МКС».

На тлі загальноєвропейського правого повороту ігнорування або вихід з МКС ризикує стати новим трендом. А це безпосередньо підриває ефективність та авторитет Суду в розслідуванні злочинів, скоєних у війні проти України.
Показово, що ця важлива для України подія пройшла майже повз наш інформаційний простір. Особливо помітний контраст із висвітленням вересневого візиту Путіна до Монголії, яка також проігнорувала ордер МКС. Однак, для України візит ізраїльського прем’єр-міністра до Угорщини є набагато важливішим.

Монголія, на відміну від Угорщини, є далекою від війни в Україні, не є для нас стратегічно важливою, та сприймається у світі, як держава, яка, будучи затиснутою між Росією та Китаєм, має вкрай мало простору для зовнішньополітичного маневру.

Втім, українські «експерти» цю тему оминають. Наприклад, популярний політичний аналітик Віталій Портников, який під час візиту Путіна до Монголії заявляв, що російський президент підриває міжнародну систему, в цей раз вирішив просто не коментувати те, що не вкладається у звичний для нього наратив.
Пост Віталія Портникова щодо візиту Путіна до Монголії. 30 серпня 2024. Facebook
Міжнародний кримінальний суд є однією з небагатьох дійсно нейтральних (наскільки це можливо) інституцій. І головною, що здатна виносити оцінку щодо ведення бойових дій.

Важливо розуміти критичність подібних рішень з боку наших західних партнерів, особливо, коли Європа (на відміну від США, які так і не ратифікували Римський статут) виходить на перший план у підтримці України. Навіть в умовах турбулентності міжнародного права, підтримка його засад є важливою, якщо Україна хоче й надалі мати міжнародну підтримку та комунікувати російські дії, як агресію, а свої – як справедливу відповідь.

Бо якщо цей тренд отримає розвиток, наступним воєнним злочинцем, який приїде до ЄС, може стати сам Путін.

Стаття є видом матеріалу, який відображає винятково бачення автора (авторів).

Позиція редакційного відділу СД Платформи може не збігатися з баченням автора (авторів).

Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації.

08.04.2025
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2025
Сайт розроблено силами активістів