ПОЛІТИКА

У чому сила молодіжної дипломатії? Досвід Франції та України

«Голос молоді має значення» – саме з таким гаслом талановиті та амбітні молоді люди у всьому світу розвивають молодіжну дипломатію – один з інструментів традиційної зовнішньої політики.


Методи публічної дипломатії суттєво відрізняються залежно від країни, відповідно молодіжної дипломатії теж. Ці стратегії завжди відповідають політичним інтересам та культурним особливостям країн. В України та Франції існують певні відмінності у політичному устрої, однак, цікаво, все ж таки, з’ясувати, що спільного у цих країн в підходах до реалізації молодіжної дипломатії.

Катерина Опейда
аналітикиня СД Платформи
Французька молодіжна дипломатія почала розвиватись майже на п’ятдесят років раніше, ніж українська. У Франції це стало трендом після Другої світової війни, коли було створено першу міжнародну молодіжну організацію Jeunesse et Reconstruction (Молодь і відновлення), що у 1948 році працювала над відновленням Європи через волонтерські обміни. В Україні молодіжна дипломатія почала формуватися та популяризуватися після здобуття незалежності у 1991 році. Першими кроками української молоді була участь в програмах ООН, зокрема в рамках ЮНЕСКО, де молоді люди мали змогу долучитися до міжнародних програм та ініціатив.
Сьогодні молодь обох країн має можливість брати участь у діяльності місцевих ініціатив та громадських організацій, які мають на меті розвиток навичок, необхідних для молодих лідерів-дипломатів. До прикладу, в Україні це громадська організація «Академія молодіжної дипломатії United Youth», що має на меті розвивати молодіжну дипломатію в Україні, або ж Ініціатива «Посли європейської молоді» – мережа, що працює над інформуванням молоді про співпрацю між ЄС і країнами Східного партнерства, демонструючи відчутні результати цієї співпраці, сприяючи політичному діалогу щодо різноманітних тем.
Ще одним проєктом став «Європейський молодіжний парламент України» – неполітична неприбуткова організація, яка заохочує європейську молодь до активної участі у формуванні громадянської позиції та культурного взаєморозуміння. У Франції також функціонує ЄМП, відрізняються лише вікові обмеження: у Франції учасникам з 15 до 25 років, а в Україні з 14 до 35.
В Україні вік «молодої людини» закріплений на законодавчому рівні. Навесні 2021 року Президент України підписав Закон «Про основні засади молодіжної політики» № 1414-ІХ, який напередодні ухвалила Верховна Рада, де було вказано, що молодь – це люди віком від 14 до 35 років. У Франції поняття «молодь» є умовним і не має чітких вікових обмежень. Відсутнє також чітко прописане законодавче визначення молоді.
Від локального до національного рівня

В обох країнах функціонують молодіжні ради, які є консультативно-дорадчими органами, що утворюються при місцевому самоврядуванні із представників молоді для консультування, розробки та реалізації молодіжної політики. У Франції це Французька національна молодіжна рада (le Conseil national de la jeunesse, CNJ) – платформа, заснована у 1996 році для участі в діалогах з важливих соціальних та міжнародних питань, а в Україні – Національна молодіжна рада України, створена у 2015 році, що мала б виконувати такі ж функції, як і французька.
Протягом останніх трьох років в Україні чимало міністерств ініціювало створення або ж відновлення молодіжних рад. Серед них: Міністерство закордонних справ, Міністерство молоді та спорту, Міністерство економіки, Міністерство культури та інформаційної політики, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. Також функціонує Рада з молодіжних питань при Президентові України.
Таким чином, є можливість брати участь в ініціативах, ставати членкинями та членами громадських організацій. А ще – спробувати себе як молодіжного посла, не маючи професійної освіти та кільканадцять років досвіду.
В Україні з 2014 року функціонує програма «Молодіжний делегат України до ООН» – проєкт, спрямований на активізацію талановитої молоді у всьому світі завдяки участі молодіжних делегатів у розробці реальних документів і прийнятті рішень у системі ООН. Якщо ви молода людина віком від 20 до 27 років – можете сміливо подавати свою кандидатуру, аби представляти інтереси України в стінах штаб-квартири ООН.
Якщо ж ви з Франції, то є не менш цікава можливість стати молодіжним амбасадором. Ініціатива «Молоді посли громадських служб», що заснована у 2008 році надає можливість щороку 30-ом учням старшої школи, віком від 15 до 18 років, отримати знання та лідерські навички, необхідні для більш активної участі у своїх громадах, а також дізнаватись більше про систему освіти США та роботу інституцій під час двотижневого візиту в Сполучені Штати Америки.
Варто звернути увагу на мовні особливості. Зважаючи на те, що англійська мова – головна мова дипломатії, а французька – наступна за значенням, українцям, на відміну, від французів, потрібно вчити на одну іноземну мову більше.

Попри культурні та мовні відмінності, підходи до формування молодіжної дипломатії у Франції та Україні мають багато спільного. Французька та українська молодь передусім володіють широкими можливостями для розвитку в цій сфері. Однак найважливішим є те, що їхні цілі збігаються: працювати задля добробуту своєї країни, захищати інтереси громадян на міжнародних молодіжних форумах і подіях, а також забезпечувати, щоб голос кожної молодої людини був почутий. Саме в цьому полягає їхня спільна сила — сила змін і вплив молодіжної дипломатії, яка об'єднує Україну та Францію.

Стаття є видом матеріалу, який відображає винятково бачення автора (авторів).

Позиція редакційного відділу СД Платформи може не збігатися з баченням автора (авторів).

Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації.

15.01.2025
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2025
Сайт розроблено силами активістів