Що змінилося для ФОПів?
Раніше, якщо ви були підприємцем-спрощенцем на 2-й групі і не бажали використовувати РРО, то ліміт по обороту у вас складав 220 мінімальних заробітних плат. В 2021-му році ця цифра складала 1,32 млн.грн. До цієї цифри ви могли спокійно працювати, налаштувати в Приват24 автоматичну сплату податків і не переживати, що ви щось пропустите, а натомість, присвячувати свій час і витрачати енергію на розвиток улюбленої справи. Однак тепер значну частину своєї енергії ФОП має витрачати на звітність і контроль, щоб не дай боже не допустити помилки при розрахунках через РРО, чи щоб не пропустити подання щоденного чи щомісячного звіту до податкової.
Після досягнення ліміту в 1,32 млн.грн. наступала вимога реєструвати касовий апарат і ліміт підвищувався до 5 млн. грн. Підприємець 2-ї групи мав зареєструвати РРО і далі вже працювати з ним до досягнення ліміту в 5 млн. грн. (ліміт для 3-ї групи підіймався до 7млн).
З підняттям розміру мінімальної заробітної плати в Україні в 2022-му році і запровадженням вимоги обов'язкового використання РРО для ФОПів 2-ї та 3-ї груп ліміти автоматично збільшилися до 5,421 млн. грн та 7,585 млн. грн. відповідно.
Таким чином, якщо раніше бізнес, що ховався за ФОПами використовував
чотири ФОПи для досягнення обороту в 5 млн., то тепер йому потрібен тільки один. І податки платити можна не за 4-х, а лише за одного, а тому і витрати на податки великий бізнес несе менше і, загалом таким чином можна оптимізувати кількість підставних ФОПів, які їм були потрібні для прикриття. І якщо раніше 4 ФОПи давали можливість зробити оборот без РРО на 5млн., то тепер ця «стеля» виросла до 20 млн. грн. А розмір податків залишився без змін.
Декілька слів про процедури оформлення РРО/ПРРО. Для чесного ФОПа, який увесь свій час приділяє улюбленій справі, пройти цей квест надзвичайно складно. Натомість в мережевих компаній це поставлено на потік і підключити 5 чи 10 РРО для «своїх ФОПів» не складає ніяких труднощів. Мережеві компанії легко роблять це пачками і велика частина з тих 300 тисяч нових РРО від початку року, швидше за все, підключили саме вони.
Для великих мереж усунення дрібних підприємців шляхом примусу до РРО є дуже зручним інструментом, адже це дозволяє мережам легко монополізувати ринки та позбутися майбутніх конкурентів. Така монополізація в подальшому найбільше витіснить ФОПів в першу чергу в малих містечках і ОТГ, але разом з цим спричинить до зникнення джерел наповнення місцевих бюджетів, адже такі мережеві компанії можуть бути зареєстровані в інших місцях і податки перетікатимуть в зовсім інші бюджети.