Моніторинг, скринінг, аналіз
За словами Заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Михайла Хорєва, в Україні планують запровадити ті ж методи моніторингу стану води, що й у ЄС.
Важкі метали часто потрапляють до водойм через неналежне зберігання або використання, проте, водоканали часто ігнорують цю проблему. Для того, щоб оцінити рівень забруднення води, необхідно проводити відповідний аналіз.
Моніторити стан води за стандартами ЄС почнуть у чотирьох містах: Івано-Франківську, Одесі, Слов'янську та Вишгороді.
До моніторингу стану забруднення українських річок залучили й іноземних експертів. Так, Ярослав Слободнік – директор Інституту навколишнього середовища у Словацькій Республіці повідомив про результати скринінгу, проведеного в Україні. У результаті цього були виявлені хімічні речовини, які були заборонені ще в СРСР. Серед специфічних забруднювачів Дніпра – важкі метали (цинк та мідь). У водоймах також виявили високу концентрацію пестицидів. Від забруднення річки страждають і жителі водойм. Зокрема, у рибі Дніпра виявили ртуть. Іноземний експерт також порадив розглянути можливість запровадження в Україні практики ЄС – «Забруднювач оплачує». Ярослав Слободнік наголосив на тому, що варто звертати увагу на ті з'єднання, що містяться в резервуарах для виробництва питної води.
Загалом по всій протяжності Дніпра виявили 21 специфічний забруднювач і декілька точок, що перевищують ліміт токсичності.