4-денний робочий тиждень: too good to be true?
Усі ми хоча б раз у житті зіштовхувалися з вигоранням наприкінці 40-годинного робочого тижня. Часто продуктивність роботи до п'ятниці суттєво падає. Наведемо кілька кейсів скорочення робочого тижня до 4 днів та оцінку їх успішності. У 2018 році новозеландська компанія
Perpetual Guardian, що займається інвестиційним консалтингом, вдалася до експерименту з переходом на 4-денний робочий тиждень. Він тривав 2 місяці і довів, що внаслідок додаткового вихідного зростає продуктивність праці, працівники відчувають себе більш щасливими, на 7% менше стресують, досягають кращого work-life balance, на 5% більше задоволені життям у цілому.
[1] Власник компанії Ендрю Барнес після експерименту вирішив впровадити його на постійній основі, внаслідок чого спостерігалося зростання продуктивності на 20%, скорочення рівня стресу на роботі – на 27%, зростання відчуття балансу між роботою і особистим життям серед працівників – на 45%.
[2] У січні 2019р. на Всесвітньому економічному форумі в Давосі ряд експертів закликав звернути увагу на можливість переходу та 4-денний робочий тиждень, пояснивши це тим, що внаслідок такого кроку зростатиме ефективність праці, креативність та уважність працівників. Ця заява не пройшла повз увагу великих корпорацій.
Наприклад, цю ідею втілили в життя у …
Японії у серпні 2019 р. Досить неочікувано для країни, у якій цілком можливою є смерть на робочому місці (karoshi), оскільки доволі часто правила навіть про 40 робочих годин на тиждень не дотримуються. Тим не менше японський філіал компанії Microsoft пішов на цей крок по скороченню тривалості робочого тижня, при цьому рівень зарплати зберігався. Цей експеримент тривав один місяць. Окрім вихідної п'ятниці, він передбачав, що тривалість робочих нарад скоротиться до 30 хв за участі не більше 5 учасників. Внаслідок експерименту компанія змогла зекономити витрати, продуктивність роботи зросла майже на 40%, більше 90% працівників лишилися задоволеними новим варіантом організації свого свого часу.
[3] У планах компанії було повторення експерименту, однак, про запровадження скороченого робочого тижня на постійній основі поки не йдеться.
Подібний експеримент проводить і відділення компанії Uniliver у Новій Зеландії. Його працівники у період з грудня 2020 по грудень 2021 рр. мають один додатковий вихідний, але це не позначилося на рівні заробітної плати. Якщо експеримент виявиться успішним, компанія планує запровадити 4-денний робочий тиждень у всіх своїх філіалах. Поки що передчасно говорити про наслідки в цьому конкретному кейсі, але сподіваємося, що продуктивність роботи, креативність працівників тільки зростатиме.
У лютому 2021 р. стало відомо про бажання реалізувати такий проект не на рівні окремих компаній, як було раніше, а на рівні окремої держави. Першопроходцем стає
Іспанія, у якій розробляють план на 3 роки щодо запровадження 4-денного робочого тижня. Ідейним натхненником цієї ініціативи стала лівоцентристська партія Más País та її очільник Еррехон, цей проект був частиною їх передвиборчої програми. Поки що тривають переговори з Міністерством промисловості щодо першочерговості впровадження цієї ініціативи в окремих галузях. На реалізацію цієї ініціативи з бюджету буде виділено 50 млн євро, проте з часом підтримка фірм з боку держави у цьому питанні зменшуватиметься. Це вкрай цікавий та важливий сигнал, оскільки вперше ця ініціатива буде здійснюватися на рівні держави. Від її успішності залежатиме сприйняття подібних проектів у майбутньому по всьому світі.
У 2021р. Ісландія оприлюднила результати експерименту з 4-денним робочим тижнем, який тривав з 2015 по 2019 рік. У ньому взяли участь 2,5 тис осіб з державного та приватного сектору. Результати доводять, що люди почали менше стресувати, налагодився work-life balance, зросла продуктивність праці. Як наслідок, профспілки по всій країні почали змінювати свій підхід. Як наслідок, 86% працівників Ісландії отримали можливість працювати 35-36 годин на тиждень, отримуючи при цьому ту ж саму зарплату.