Які функції виконувала держава колись і які вона виконує сьогодні?
У цьому пункті ми будемо розмірковувати виключно про централізовані унітарні держави, оскільки справжніх федеративних держав у світі вкрай мало, до того ж, центр при унітарному та федеративному устрої – це два різних явища. Зрештою, ми ж намагаємося осмислити українську дійсність, а не якусь іншу.
Якщо порівняти стародавні держави із сучасними у контексті повноважень, то ми побачимо, що стільки функцій, скільки виконує ця соціальна інституція сьогодні, вона ніколи не мала. Метафорично той спритний, натренований, атлетичний, хижий Левіафан, який був на самому початку, наразі розжирів, має задишку, кожних півроку перевіряється у кардіолога, проте хижості все одно не втратив.
Засадничими функціями держави можна вважати функції захисту та збору податків. Поступово до цього долучалася така діяльність, як створення власних грошей та підтримка їх обігу, створення систем права та підтримки порядку, розбудова мереж логістики та зв'язку (дороги, пошта), реалізація великих інфраструктурних проектів, опанування різноманітних соціальних завдань (освіта, медицина, наука, соцзабезпечення, вино, кіно та доміно). ***Ви знаходитесь тут***
На цьому моменті логічно постає питання: а хто повинен забезпечувати банкет державної відповідальності? Класично – державний бюрократичний апарат. Однак, як свідчить практика, чим більша централізація, тобто зосередження функцій у руках державного апарату, тим більший масштаб проблем. А з проблемами масштабу приходять проблеми його опанування: пріоритизація, планування, розподіл ресурсів. І зовсім не дивно, що на цьому рівні діють такі поняття як політичні інтереси, політична доцільність, політичні зловживання, політична корупція.