Справи постколоніальні
Brexit, окрім суто питань взаємин між Лондоном та Брюсселем, стосується й майбутнього територій, поза межами Британських островів. Не забуваймо, що Британія володіє заморськими територіями, що раніше були колоніями. У зв'язку з виходом Британії з ЄС найбільш цікава ситуація склалася в Гібралтарі – порту на півдні Іберійського півострова, який англійці відвоювали в іспанців на початку XVIII ст.
У 2016 р. абсолютна більшість мешканців Гібралтару (95,9%) проголосували за те, щоб залишитися в складі Євросоюзу. Іспанія тоді заявляла, що у випадку виходу Британії з ЄС відновить контроль над цією територією. Спочатку іспанська влада пропонувала здійснювати спільне управління Гібралтаром разом з британцями. Таку пропозицію відкинули. На це варто звернути увагу, питання Гібралтару майже не обговорювалося, як окрема тема на переговорах Лондона та Брюсселя.
Разом з тим новорічним подарунком уже 2021 року стала британсько-іспанська угода щодо Гібралтару, основним положенням якої є те, що заморська територія тепер стає частиною Шенгенської зони. Відтепер для мешканців 22 країн Шенгену відсутній паспортний контроль для в'їзду до Гібралтару, але щодо британців така норма не діє. Міністр закордонних справ Великої Британії назвав домовленості з іспанцями «політичною основою» для окремого документу з Євросоюзом щодо цієї території надалі.