Більше того, для ЄС ще одним досить болючим питанням є майбутнє формату Східного партнерства, який важко назвати успішним. Останні події на Кавказі, протести у Білорусі, корупційні скандали в Молдові та війна на сході України разом із спробою анексії Криму не додають оптимізму для подальшої адвокації існуючого формату.
Звісно, залишається багато запитань до самих держав-партнерів, їхньої здатності робити реальні, а не декларативні внутрішні реформи. Однак, не завжди корумповані еліти, слабкі інституції та авторитарні режими можна подолати лише зусиллями проєвропейського громадянського суспільства.
А ще....гроші. Точніше, їх наявність або відсутність. Модернізація потребує значних фінансових ресурсів. Далеко не завжди тотальна лібералізація та ринкова свобода приносять вигоду для всіх. Особливо, коли існує серйозний дисбаланс у потенціалах національних економік, ефективному управлінні та зрозумілих правил гри.
Мабуть, не виникає сумнівів у тому, що допомога від ЄС є вкрай важливою для України. Але її вистачає для того, щоб радше триматися «на плаву», а не здійснити суттєвий прорив.