Хто буде основним ньюзмейкером після Трампа?
Про прогресивну політику Джо Байдена. Байден обіцяв своїм виборцям максимально підтримувати незаможних, людей середнього достатку, тих, хто бореться за своє життя. І це є прогресивна політика. Водночас, він робитиме важливе, на мою думку, повернення чеснот, компетенцій до Білого дому. Цього року були некомпетентні реакції на пандемію. Чи можна було заперечувати існування пандемії? Так, Джо Байден буде прогресивним президентом. Його оцінуватимуть з точки зору його здатності змінити ситуацію. Важливіше питання: чи буде це президент, що зробить глибинні зміни в суспільстві? Сумніваюся. Але бажаємо йому успіху.
Про майбутню зовнішню політику. Адміністрація Байдена – команда з досвідом, натхненням, із прагненням до змін. Політика Трампа отруїла зовнішній курс США. Байден поверне все в інший бік, підтримуватиме багатосторонні інституції, країни Європи стануть знову повноцінними партнерами. Повернеться підтримка європейських країн. Ви побачите більше ЄС у зовнішній політиці Байдена. Зробить зовнішню політику, що враховує інтереси населення США. На сайті Фонду Фрідріха Еберта у Вашингтоні є відео матеріали, результати дослідження на цю тему, що можуть бути цікаві.
Про вибори до сенату США. Як зміняться стосунки з Україною? Давайте не тільки про сенат, а про конгрес в цілому. В палаті представників демократи мають хитку перевагу 218 із 435 місць. Щодо сенату – процес формування ще не закінчився. З погляду аналітиків це може бути невелика перевага республіканців. Може бути 50 на 50. Конгрес – це активатор, без мандатних зобов'язань. Можуть утворюватися угруповання всередині фракції, між партійні фракції. Маємо безліч прикладів, коли республіканці виступали проти Трампа. Якщо говорити про українську лінію: вона буде підтримана конгресом. Байден – прихильник України, був тут, розбирається у справах України, підтвердив під час виборчої кампанії, що Україна – буде в пріоритеті. Для Байдена важливо виконання антикорупційної реформи.
Про зовнішню політику Байдена на Близькому сході. У Байдена буде більш збалансована політика щодо Близького сходу, ніж у Трампа. Байден намагатиметься повернутися до угоди з Іраном. Збільшить фінансову підтримку, що порізав Трамп: палестинські території, північна Африка, перегляне інші напрямки - Саудівська Аравія, ОАЕ, Єгипет. Проте, мені здається, Близький Схід, як і вся зовнішня політика, не будуть пріоритетом у наступні 4 роки. США в кризі, купа проблем, що потрібно вирішувати. Вибори в США не показали перемоги прогресивних ідей. Америка лишається розділеною. І республіканці будуть підтримувати той розкол.
Про політику США стосовно України. Відштовхуючись від цього, для України не буде тут нічого кардинального – це периферійне для них питання. Окремого українського напрямку у політиці США немає. Тут все залежить, як ми побудуємо відносини з ними, виконаємо зобов'язання щодо реформ.
Байден на Кавказі. США поки не продемонстрували там свою присутність. Байден буде намагатися виправити ситуацію. Він пише «Чому Америка має знову бути лідером». Мені здається, він тільки частково досягне цього, оскільки він апелює до світу, якого вже немає. Старий порядок з ліберальними цінностями відходить у минуле. Пандемія показала, що усі намагаються відділитися один від одного. Зараз іде битва наративів і битва моделей розвитку. Усе-таки світ змінився.
Прогнози на 2021 рік. Глобальний економічний простір розділиться на кілька фрагментів: північно-американський, європейський, східно-азійський. Глобалізація з ліберальними цінностями загальмується. Світовий порядок буде як низка блоків, що будуть співпрацювати. Ньюзмейкером штати вже не будуть одноосібно. Це створює певні ризики та можливості, в тому числі для України.
Про зміни в світі. Почалися процеси, які глобально впливають і не можуть бути просто так відмінені. Наприклад, активність Китаю в рамках шовкового шляху. Цікаво, як змінився контекст політики. Трамп перетворив політику на ток-шоу 24/7 наживо. Усі хочуть цього шоу. В 2021 році основним ньюзмейкером буде вакцина. Але не слід піддаватися цьому шоу.
Побажання на 2021 рік. Україна має бути активною, її голос має бути почутим.
Кнут Дефлексен, директор Вашингтонського офісу Фонду ім. Фрідріха Еберта.
Ірина Дудко, докторка політичних наук, викладачка кафедри парламентаризму та політичного менеджменту Національної академії державного управління при Президентові України.
Ілія Куса, експерт Українського інституту майбутнього, автор телеграм-каналу про Близький Схід.
Іван Нагорняк, координатор СД Платформи політичний напрямок
Говорили про: прогресивність Джо Байдена, майбутня зовнішня політика США, стосунки США з Україною, міжнародна арена у 2021 році .
Европейські СД-ки. Невикористані можливості для України?
Сара Руні, міжнародний проектний офіцер, представниця Лейбористської партія Великобританії.
Приємно бачити, як ви ростете, скільки волонтерів у вас працює. У нас є спільні програми щодо потенційної розбудови. Існує тенденція, що більшість - жіноцтво. Також брали участь у заходах лейбористської партії, що сприяло кращій інформативності, комунікації, попри пандемію. Давайте підтримувати контакти, продовжувати тренінги, поширювати соціал-демократичну ідеологію. Будемо раді надалі проводити заходи. Ми раді залучати більше молоді з регіонів. Дякуємо за співпрацю, за вашу важку працю з розбудови.
Ар'єн Берквенс, директор Фонду ім. Альфреда Мозера (Нідерланди)
Розвивати нашу співпрацю між соціал-демократичними рухами. Лише на зламі тисячоліття ми побачили збільшення партії СДПУ, рухи на краще. Нам сподобалася співпраця з Україною, ми разом святкували Помаранчеву революцію, ми були на Майдані. Маємо думати, що далі робити. З СД платформою ми працюємо вже майже 10 років. Ви надійний тривалий партнер в Україні. Але ви досі не знаходитесь у складі Верховної Ради. Були кризи, війна, це все складно. Я не думаю, що можна говорити, що менше людей хоче залучатися. Можливо, ми не досі креативні, що не можемо знайти інші шляхи. Є потреба шукати нові шляхи. Хочу підтримати вас, давайте розвивати стосунки з нами, давайте робити нас більш впливовими, відомими, перетворюйтесь на партію, потрапляйте до Верховної ради.
Валентин Якушик, доктор політичних наук, професор професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Що для мене означає приналежність до соціал-демократії? У першу чергу, інтернаціоналізм. Відсутність навіть елементів расизму, шовінізму. Це солідарність людей за мир, за співпрацю між країнами і народами. Друге, збалансовані політичні діячі, які виступають за баланс між працею, капіталом і державою. І створюють відповідні інститути. І по-третє, соціал-демократи – плюралісти, виступають за рівність культур, релігій.
Ми чекаємо об'єктивного аналізу. Закликаємо не співпрацювати з тими, хто грабував Україну. Нам потрібно знову створювати, активізувати співпраця між поколіннями. Ми повинні один одному допомагати, на інтелектуальному рівні, духовному.
Бьорн фон Сюдов, шведський економіст та політик, був спікером шведського парламенту, міністром торгівлі та оборони
Соціал демократичні партії переживають погані часи під час загальних виборів в Швеції та інших країнах. Багато цих голосів пішло до демократів. Виникають великі виклики. Є нові учасники соціал-демократичних партій, організацій – це жінки, молоді, професійні, люди з вищою освітою, зі ступенями. Жінки – чи не найбільш динамічна частина.
Дедалі частіше люди, що цікавляться соціал-демократією належать не до робітників, але людей з освітою, з університетів. Маємо знайти, де шукати друзів, міжнародних партнерів. Йдеться про країни Африки, Європи, Південної Америки. Знову виникає домінуюче положення – у молодих жінок. Треба зберігати співпрацю з профспілками, але не потрібно орієнтуватися на досвід з минулого. Треба визнати, що зміни сталися фундаментальні. Коли дійшло до крайніх відмінностей між доходами і можливостями. Ми маємо робити все, щоб кожну людину повернути до гідного життя, повернути голос кожній людині.
Більшість країн західної Європи хотіли б собі нових партнерів. Актуальним залишається питання пошуку нових форм, форматів роботи.