Останні дані та найбільші проблеми біженцівУкраїнські біженці стикаються з декількома викликами одразу: з антимігрантськими настроями в країнах перебування, труднощами інтеграції, але також невизначеністю породженою війною. На прикладі Німеччині ми розглянемо які конкретні труднощі виникають у біженців, і чому Україні необхідно змінити політику щодо діаспор, враховуючи що будуть втрачені важливі для держави професіонали, як, наприклад медики. В цій статті мова бути йти про українських біженців, проте з юридичної точки зору більшість українців в країнах Європи знаходиться в особливому правовому статусі, який відрізняється від статусу біженця в класичному розумінні. Наприклад українці мають прямий доступ до ринку роботи та соціальних виплат на відміну від інших груп.
Станом на травень 2024 року в ЄС знаходились 4,2 мільйона біженців з України. З них 1,3 мільйона знаходяться в Німеччині, 953 тисячі в Польщі, 356 тисяч в Чехії. Інші країни прийняли по 100 тисяч біженців і менше. Аналізуючи дослідження та доповіді з різних країн ЄС, можна виділити основні найважливіші сфери, що важливі для адаптації:
– Вивчення мови – воно займає доволі довгий час; тому багато країн мають інтеграційні курси де навчають мови. Рівень мови є однією з головних перешкод в пошуку роботи. Наприклад, для медсестер, які хочуть працювати за фахом в Німеччині потрібен рівень B1 або B2 що відповідає в середньому 450 годинам занять.
– Житло – в Німеччині українські біженці мають право на відшкодування оренди, але знайти його мають самі. Дослідження показують, що успіх з пошуком житла залежить від соціальних зв'язків - ті в кого були знайомі в Німеччині на момент прибуття змогли швидше знайти житло.
– Охорона здоров'я – українські біженці, як і майже всі хто проживає в Німеччині, мають доступ до державного медичного страхування яке
покриває більшість необхідних послуг. Складнощі виникають з доступом до лікарів-спеціалістів, яких не вистачає в системі загалом. Для біженців додатковою проблемою є мовний бар’єр – багатьом потрібно шукати перекладачів які б допомагали на прийомі.