Черговий правий поворот в Європі. Чому знову?
В останні роки країни Європи стикаються зі значними політичними змінами. Багато держав стали свідками виходу на політичну арену консервативно-націоналістичних та популістських правих політичних партій. Перша правопопулістська хвиля прокотилася Європейським Союзом у 2015-2020рр.
Польща обрала ультраправий уряд на виборах 2015 року, а наступного року Велика Британія покинула ЄС. Після цього правих популістів обрали в Австрії та Італії, а Угорщина переобрала партію «Фідес» Віктора Орбана у 2018 році.
Здавалося після 2019 року тенденція росту правих партій послабилася. Ліві почали знову почали набирати популярність, так, наприклад, у 2020 році на виборах до парламенту Литви, лівоцентристська партія "Люди" отримала найбільшу кількість голосів, а у січні 2021 року в Португалії лівий блок, включаючи Партію соціал демократів (PSD) та Комуністичну партію Португалії (PCP), зміг сформувати уряд.
Однак, пандемія коронавірусу та повномасштабне вторгнення росії в Україну призвели до великих геополітичних, економічних та культурних потрясінь, до яких більшість лівих європейських урядів були не готові, чим швидко скористалися праві популісти та націоналісти.
Наприклад, минулого року у Швеції праві сформували уряд, надалі відбулися вибори в Італії, в результаті яких був сформований перший ультраправий уряд після закінчення Другої світової війни. Тим часом лівий уряд Іспанії перебуває під тиском, а права Народна партія та ультраправа партія Vox попереду, вибори відбудуться уже в грудні.