ПОЛІТИКА

Новий литовський парламент: час змін чи продовження діяльності «попередників»?

13 та 27 жовтня 2024 р. відбулися два тури парламентських виборів у Литві. За їх результатами, Литовська соціал-демократична партія перемогла та здобула 52 місця у Сеймі зі 141 загалом. До слова, ліберально-консервативна партія, що була при владі протягом 2020-2024 років, отримала лише 28 місць. Результати виборів підтвердили аналітичні передбачення, які прогнозували перемогу СДків, але без розуміння, наскільки вагомою вона може бути.

Дмитро Мамаєв
Міжнародний секретар
СД Платформи
Хто ж формуватиме уряд?

Відразу після оголошення результатів голова Соціал-демократичної партії Литви Вілія Блінкевічуйте (яка нині також є депутаткою Європарламенту від СДків) зазначила, що не збирається займати прем’єрське крісло за станом здоров’я. Й відразу ж запропонувала, що потенційним головою уряду може стати колишній лідер партії та нині депутат Сейму Гінтаутас Палуцкас. Все б нічого, але у 2012 році пана Палуцкаса було визнано винним у корупційних схемах й, таким чином, неприємна спадщина тягнеться за ним вже понад десятиліття.

Ба більше: враховуючи факт що СДки не набрали абсолютної більшості у Сеймі, їм доведеться формувати коаліцію. Перемовини щодо формування коаліційного уряду нині продовжуються, але декілька лідерів політичних сил, які потенційно будуть у коаліції з СДками, вже заявили, що в разі рішення призначення Палуцкаса на пост прем’єр-міністр вони в жодному разі не вступлять в коаліцію з СДками. Серед політичних сил, які претендують на коаліцію з, у публічному просторі лунають нова популістська партія Світанок Немунасу, Литовський союз селян і зелених та Демократичний союз «В ім’я Литви». За попередніми даними, нова коаліція включатиме лівоцентристські та центристські партії, що можуть об’єднатися для забезпечення більшості у Сеймі.
Розподілення місць у новому складі Сейму. LRT
Політика соціал-демократів на прийдешні роки

Серйозних та різких змін у внутрішній та зовнішній політиці Литви очікувати не варто, навіть після зміни влади. Ці вибори відбулися вперше на фоні повномасштабної російської агресії проти України, тому оборонна галузь буде пріоритетною, про що соціал-демократи вже відкрито заявляли не один раз. Підтримка України у боротьбі проти РФ залишатиметься також на перших позиціях порядку денного литовських еліт.
Галузь охорони здоров’я та міграційні питання будуть також домінувати у політичному дискурсі, враховуючи збільшення кількості міграції через литовсько-білоруський кордон останнім часом.
Sue Cowell/ATOMO
Досить ймовірно також, що новому політичному істеблішменту доведеться заринутися у мовне питання, адже питання знання литовської мови в обов’язковому порядку (принаймні на початковому рівні) дуже активно обговорюється протягом довгого часу, в контексті кількості, зокрема, українців та білорусів, які іммігрували до Литви в останні роки.
Вибори до Сейму стали найуспішнішими для литовських соціал-демократів за останні двадцять років. Відповідно, запит громадян на гідне життя та очікування від нової влади є досить високими. Те, хто зрештою стане прем’єр-міністром країни, визначить також ландшафт коаліційних сил та розподіл відповідальності у новому уряді. Литва намагається знайти своє місце у регіональній зоні геополітичної турбулентності й нова влада має бути готова до ще більших викликів поза ті, які вже існують сьогодні.

На щастя, підтримка України від литовських братів та сестер не підлягає жодним сумнівам. Як СД Платформа, ми будемо продовжувати налагоджувати зв’язки з нашими литовськими колегами й триматимемо під контролем, аби українське питання знаходилось на порядку денному нової влади.

Стаття є видом матеріалу, який відображає винятково бачення автора (авторів).

Позиція редакційного відділу СД Платформи може не збігатися з баченням автора (авторів).

Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації.

03.11.2024
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2024
Сайт розроблено силами активістів