ПОЛІТИКА

Нові обличчя Великої Британії: хто є хто в новому лейбористському уряді?

4 липня Лейбористська партія з тріумфально перемогла на парламентських виборах, отримавши перемогу у 412 округах із 650 та зручну монобільшість у парламенті.


У третьому та завершальному матеріалі, присвяченому партії, ми розбираємося з тим, хто очолив ключові міністерства Туманного Альбіону.

Ольга Репешко
аналітикиня СД Платформи
Олександр Булін
координатор Аналітичного відділу СД Платформи
Новий прем’єр

Соціал-ліберал та колишній головний прокурор, який опікувався питанням прав людини та досить пізно прийшов у політику. Син виробника інструментів та медсестри, перший з членів родини, хто закінчив університет. Саме таку характеристику спічрайтери лейбористів дають лідеру партії Кіру Стармеру.
5 липня король Чарльз III доручив лідеру партії-переможниці Кіру Стармеру сформувати уряд. Стармер став першим за 14 років прем’єром від Лейбористської партії, перервавши багатолітнє правління консерваторів.
Прем’єр-міністр Стармер
Стармер почав свою політичну кар’єру у 2015 році та після цього декілька років обіймав посади міністрів у тіньовому кабінеті представника лівого партійного крила Джеремі Корбіна, зокрема був тіньовим міністром з питань виходу з ЄС. Майбутній прем’єр запам’ятався тим, що вимагав від партії чіткішої позиції щодо Брекзиту, на відміну від оточення тодішнього лідера Корбіна.

Після того, як Кіра Стармера було обрано новим лідером партії у 2020 році лейбористи дещо зміщуються до центру. Чи це власний стиль політика, чи спроба зробити щось на кшталт Тоні Блера у 90-х, невідомо. Утім досить прагматичний стиль врядування та подолання внутрішньопартійних криз, став однією з причин перемоги лейбористів.
Дані опитувань YouGov та Ipsos за лютий 2024 року розкривають три ключові проблеми, які є важливими для британців: економічні проблеми, зокрема зростання вартості життя; перевантажена охорона здоров'я; і процеси імміграції. Серйозні прорахунки Консервативної партії стали ключовою причиною невдоволення населення.
Натомість Лейбористська партія пропонує свій план змін для Великої Британії:

  1. Закриття податкових дір.
  2. Розвиток відновлюваної енергетики.
  3. Посилення місцевої поліції та кримінального правосуддя.
  4. Реформування системи освіти.
  5. Реформування Національної служби охорони здоров'я Англії (National Health Service, NHS).
  6. Загальне збільшення фінансування широкого спектра державних послуг.

Серед іншого: ренаціоналізація залізниці – особливо важливе питання для Британії.
Нові міністри

Новообраний прем’єр уже представив склад уряду, який зараз налічує 31 члена. Ще до виборів політичні експерти досить високо оцінювали професійні якості міністрів тіньового кабінету Стармера, що став основою для нового уряду, і називали його одним з найдосвідченіших тіньових кабінетів у новітній політичній історії.
Серед ключових новопризначених міністрів:

Девід Леммі – міністр закордонних справ, відомий введенням в обіг терміну «прогресивний реалізм» та так званою «доктриною Леммі».

За словами політика прогресивний реалізм означає: «приймати світ таким, який він є, а не таким яким ми хочемо його бачити. Однак замість того, щоб просто накопичувати, як пропонують традиційні реалісти, потрібно ставити реалізм на службу прогресивним цілям: протидії глобальним автократичним тенденціям, захисту демократії та свободи».
Девід Леммі та Богдан Ференс
Стівен Дауті — заступник міністра закордонних справ з питань Європи.

Представник Вельсу, досвідчений спеціаліст із зовнішньої політики та друг СД Платформи, раніше він займав посаду тіньового міністра зовнішніх справ. Саме пан Дауті тепер напряму займається питанням залученості Британії у підтримці України.
Богдан Ференс та Стівен Дауті
Джон Гіллі – міністр оборони. До речі, досить важливим був приїзд пана Гіллі та пана Леммі до Києва у травні цього року.

Два майбутні міністри засвідчили сталість у України з боку Лейбористської партії. А місцем першого закордонного візиту, після призначення на посаду, пан Гіллі обрав Одесу, відвідавши її 7 липня з нагоди дня ВМС України.
Новопризначені міністр закордонних справ Девід Леммі (зліва) та міністр оборони Джон Гіллі (посередині) у Києві. Травень 2024. Reuters
Рейчел Рівз – канцлерка скарбниці (міністерка фінансів). Саме на її плечі випала необхідність відродження сфери державних послуг та збільшення продуктивності праці в Британії.

Свою економічну програму Рівз називає «сек’юрітіекономікою»: забезпечення економічної безпеки Британії у світі, що фрагментується, а також забезпечення фінансової безпеки рядових британських громадян.
Іветт Купер – міністерка внутрішніх справ. Одним з основних напрямків діяльності пані Купер визначає боротьбу з «епідемією» ножових злочинів серед молоді.
Вес Стрітінг – міністр охорони здоров’я. Ця посада є особливо важливою для Британії на фоні майже колапсу Національної служби охорони здоров’я в останні роки.

Однак новий міністр зараз піддається критиці з боку лівіших виборців та профспілок за план використання приватного сектора для скорочення заборгованості у медичній допомозі. Така критика відображає незакінчені суперечності між різними крилами Лейбористської партії щодо найбільш чутливих соціально-економічних питань.
Новий Кабінет та Україна

Лідер лейбористів уже давно прагне довести своїм виборцям, що його партія є сильною в питаннях оборони та національної безпеки. Якщо від колишнього лідера Джеремі Корбіна та його оточення з початку повномасштабного вторгнення звучать лозунги про припинення постачання зброї та підписання миру, то команда Стармера активно говорить про збільшення видатків на оборону. У лютому 2023 року Стармер відвідав Київ, Бучу та Ірпінь, і пообіцяв, що підтримка для України залишатиметься непохитною.
Кір Стармер у місті Ірпінь. 2024. Reuters

Перемога лейбористів і справді означатиме певні зміни політичного курсу Лондона, передусім в економічному та міграційному питанні. Також можна говорити про курс «прогресивного реалізму», який пропонує майбутній міністр закордонних справ. Проте з достатньою ймовірністю можна прогнозувати, що зовнішньополітичний вектор Великої Британії навряд чи буде серйозно відрізнятися від попереднього, зокрема, й щодо підтримки України.

Стаття є видом матеріалу, який відображає винятково бачення автора (авторів).

Позиція редакційного відділу СД Платформи може не збігатися з баченням автора (авторів).

Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації.

18.07.2024
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2025
Сайт розроблено силами активістів