З чим доводиться зіштовхуватися громадам? Війна призвела до відтоку людей, підприємств та коштів з прифронтових та прикордонних до росії та білорусі громад у тил, що своєю чергою посилило нерівність доходів між громадами.
Уряд України намагається компенсувати такі втрати шляхом дотацій з державного бюджету. Однак часто вони розподіляються
несправедливо, і громади, чиї доходи зросли у декілька разів отримують додатково багатомільйонні дотації від уряду, в той час, як ті, в яких спостерігається дефіцит бюджету – не отримують нічого. Тож вкрай необхідне удосконалення аналізу потреб громад та механізму розподілення фінансової допомоги між ними.
Ініціатива «знизу», від місцевого самоврядування, є надзвичайно важливою в контексті справедливого відновлення. Та як показує практика, місцева влада часто схильна витрачати надприбутки для власної вигоди, ніж для підтримки країни у часи війни.
Це відбувається через посилення ролі місцевої олігархії в українській політиці. Реформа децентралізації, що почалася у 2015 році, стала однією з найпозитивніших реформ в українській історії. Однак надання більшої ролі у контролю над грошовими потоками місцевим органам, очікувано призводить до посилення ролі й впливу місцевих еліт. Тому, отримавши надприбутки, керівництво громад, вирішило замість критично важливих під час війни сфер, вкласти їх у
косметичні ремонти своїх населених пунктів: або з корупційною метою привласнення коштів, або з популістською метою виставити перед виборцями це, як власні досягнення, і таким чином підняти свої рейтинги.