Недарма 2024-й називають «роком виборів» у Литві. Населення країни на узбережжі Балтійського моря вже зробило вибір щодо Президента у травні, у червні пройшли вибори до Європейського Парламенту, а восени литовці знову підуть до виборчих дільниць задля голосування у Сейм. У вирії всього вищенаведеного важливо розуміти, що ж стоїть за мотивацією громадян такої малої країни йти й робити свій вибір та що все це означає у широкому контексті.
Важливо згадати, що нещодавно були впроваджені до Виборчого кодексу Литви. Після ухвалення поправки до статті № 56 Конституції у квітні 2022 року, щоб мати право бути обраним, кандидати повинні бути не молодше 21 року на день виборів, не перебувати у приналежності до іноземної держави та постійно проживати в Литві, тоді як раніше кандидати повинні були бути не молодше 25 років на день виборів. Не можуть бути обрані особи, які відбувають або мають відбувати покарання, призначене судом за 65 днів до виборів. Також не можуть бути обраними судді, громадяни, які проходять військову службу, військовослужбовці професійної військової служби та посадові особи державних установ.
«Рік виборів» у Литві дійсно є досить важливим у вирії світових та регіональних реалій, які впливають на життя громадян. Якщо вибори Президента та до ЄП не принесли великих змін у політичний ландшафт країни, то вибори до Сейму виглядають наразі як такі, що змінять вектор руху Литви з правоцентричного на лівоцентричний. Цьому відповідають настрої та відповідь громадян на політику, яка проводилась правими протягом останніх чотирьох років. Нарешті варто зазначити, що Литва залишається найбільш надійним другом України в контексті нашої боротьби за незалежність й ця підтримка на даний момент виглядає непохитною, яка би політична сила не була при владі.
Як СД Платформа, ми також робили й продовжуємо докладати зусиль до цього, аби через співпрацю з литовськими СДками підтримка України лише зростала й набирала обертів.