Верховенство права та післявоєнна відбудова.
Задля забезпечення впровадження принципу верховенства права при відновленні України та забезпечення відшкодування шкоди постраждалим від російської агресії необхідно:
1. Суттєво покращити якість законів, що приймаються Верховною Радою, забезпечуючи додержання процедур, передбачених Регламенто, враховувати висновки центральних органів виконавчої влади та структур апарату Парламенту, мінімізувати зловживання в межах депутатського корпусу, використовуючи законні засоби впливу на депутатів та притягнення їх до відповідальності. Закони мають писати та опрацьовувати фахівці найвищого рівня із сприйняттям кращих європейських та світових практик. Для цього мають бути максимально залучені фазові працівників системи виконавчих органів, провідні експерти. Треба раз й назавжди відмовитись від практики написання законів в угоду бізнес-групам чи владними елітам «під конкретну справу/проект», за якими потім якось жити всій країни. Ширмою для цього не може стати приведення Українського законодавства у відповідність до законодавства ЄС. Необхідно забезпечити стабільність законів. Закони, до яких щомісячно вносяться десятки хаотичних правок, перестають виконувати свої функції.
2. Посилити контроль над всіма інститутами влади, включаючи найвищі державні посади, не порушуючи обмежень правового режиму воєнного стану, зокрема за контролем витрачання коштів бюджету та донорів, забезпечуючи максимальну прозорість, можливу в реаліях війни.
3. Завершити судову реформу, забезпечити заповнення вакантних суддівських посад та надати можливість системі запрацювати (уникнення «перереформування», коли незавершені реформи замінюються іншими нескінченними «реформами»).
4. Навести лад у «системі» правоохоронних органів – зокрема їхній перехресній підслідності. Усунути можливість прямого політичного та адміністративного впливу з боку Президента та органів виконавчої влади на правоохоронні органи. Посилити роль та розширити штат працівників антикорупційних органів (НАБУ, САП, НАЗК).
5. Посилити дипломатичну службу та міжнародне співробітництво для забезпечення додержання принципу верховенства права у міжнародних відносинах.
Вказані заходи можуть бути впроваджені виключно за умови наявності політичної волі, що, у свою чергу, залежитиме від проактивної, свідомої та прогресивної позиції під час виборів до усіх структур влади та подальшого контролю за їх діяльністю замість пасивного спостереження. Останнім часом владні інститутці України дискредитували себе та значною мірою ослабшали (корупційні скандали, непрофесійність та відсутність досвіду ключових гравців, «перереформованість» тощо).
Однак, саме потужні та авторитетні владні інституції є стовпами верховенства права та, більш наочно, перемоги над державою агресором.
За цих обставин, Україна матиме:
1. Зрозумілі та справедливі «правила гри» при здійсненні повоєнного та післявоєнного відновлення: закони, постанови Уряду, підзаконні акти, що створять основу для залучення як приватних інвестицій, так і інвестицій від інших держав та міжнародних інституцій. Без цього – інвестицій не буде.
2. Зрозумілий розподіл функцій та повноважень щодо фінансування та фактичної реалізації проектів з відновлення (прозорі фонди, звіти, закупівлі)
3. Ефективний правоохоронний та судовий контроль із притягненням винних у корупційних та посадових злочинах до відповідальності, із залученням громадянського суспільства та антикорупційних органів.
4. Ефективний, справедливий розподіл ресурсів, у тому числі для потреб репарацій та допомоги постраждалим внаслідок російської агресії, повоєнної відбудови, відновлення ключових секторів економіки, що створить основу повернення довіри до владних інституцій, а так – втілення принципу верховенства права.