Як війна підвищує запит на інклюзивність
Згідно минулорічних заяв Мінсоцполітики, лише за півтора роки повномасштабної війни, кількість людей з інвалідністю збільшилась на 300 тис і склала близько 3 млн. осіб. А якщо враховувати, що на початку 2020-2022 років загальна кількість таких осіб перебувала в межах 2.7млн, то ми можемо говорити про надмірно різке зростання інклюзивності суспільства (+10% зростання). І це старі дані 7 місячної давнини, бо складна ситуація на фронті, на фоні відсутності постачання зброї, ймовірно ще більше посилює втрати армії і ці негативні тенденції.
Також треба враховувати складову розподілення типів інвалідності. Якщо в мирний час 50-70% людей з інвалідністю не мали зовнішніх відмінностей і могли надалі бути залучені в економіку і суспільне життя, то набуття інвалідності внаслідок бойових дій в більшості випадків носить характер незворотних фізичних ушкоджень. Це означає, що дуже сильно зростає з них частка маломобільних осіб та осіб з обмеженими можливостями.
І хоча є великий зсув в державній орієнтації на інклюзивні стандарти з початком руху в бік євроінтеграції, проте в середовищі українських реалій існує незліченна кількість бар'єрів, особливо для людей з особливими потребами. То ж перший бар'єр для таких людей - це подолати "поріг" власного будинку, і дуже багато хто, на жаль, цього зробити не може і проживають життя в соціальній ізоляції.
Звичайна людина переважно не помічає ці бар'єри навколо, поки не пересяде у візок, а людей з інвалідністю на вулицях, ще зовсім нещодавно, теж не помічала, бо їх дійсно не було видно. Проте війна потенційно дає змогу замислитись кожному, що якщо завтра я опинюсь в такому становищі? І це певний рушій до змін.