Проблема друга. Сильний негативний вплив війни на екологію.
Через постійні обстріли горять ліси, в атмосферу й воду потрапляють небезпечні речовини, які знищують усе живе навколо.
Найяскравіший приклад страшних наслідків війни на екологію – це нещодавня катастрофа, пов'язана із потраплянням ворожого дрону у нафтобазу в Харкові. В результаті цієї трагедії окрім жертв серед населення сильно постраждала природа. Адже приблизно 3000 тонн нафтопродуктів потрапили в навколишнє середовище. Водойми стали отруйними. Загинуло багато тварин: качки, риба, ондатри тощо.
Звісно, наш ворог несе повну відповідальність за цю катастрофу, але таких страшних результатів можна було уникнути. Тим паче, що наслідки ми ще будемо відчувати багато років.
Як вирішити проблему?
Особливо зараз, у стані війни, усі підприємства, які виготовляють чи зберігають небезпечні речовини, мають суворо дотримуватись правил безпеки. Крім того, треба розробити додаткові норми, які оберігатимуть довкілля саме під час бойових дій та можливих вибухів.
Контроль над ситуацією мають взяти на себе, знову ж таки, відповідальні органи. Перевірка організацій повинна відбуватись не «для галочки», а по-справжньому – зі штрафами та забороною діяльності.
Також вкрай важливо закупити чи виготовити засоби для боротьби із наслідками можливих екологічних катастроф.
На прикладі того ж вибуху на нафтобазі у Харкові. Єдиним способом врятувати природу були спеціальні сорбенти, які нейтралізують небезпечну речовину. Також важливо було встановити бони, що перешкоджають просуванню нафтопродуктів течією.
Що ми мали на той момент: керівництво міста декілька днів поспіль демонструвало бездіяльність, а потрібної кількості сорбентів на території Україні просто не було.
Де гарантія, що подібної катастрофи не станеться ще раз? Тож країна має бути повністю готова до усіх негативних сценаріїв. Інакше біди не уникнути…