Справедливе відновлення інститутів
Важливо, щоб відновлена Україна повернулася на шлях розбудови сильних інститутів.
Вони є запорукою успіху будь-якої країни, незалежно від часів війни чи миру. Інститути дозволяють сформувати сильний бюрократичний апарат з відчуттям відповідальності та державницьким підходом до своїх базових функцій. Іншими словами, без інституцій країною важко керувати, наприклад впроваджувати в життя реформи.
Інституційна слабкість – хронічна проблема України, яка коріннями сягає невдалих пост-комуністичних трансформацій 1990-х років, які призвели не до створення сильної демократії західного зразка, а до формування олігархічної моделі правління, у якій були слабкі державні органи з обмеженим впливом, а реальна влада була сконцентрована в «глибинній державі», в руках фінансово-промислових груп, які заміняли державницькі інтереси своїми особистими, підкуповуючи політиків, тим самим поширюючи культуру корупції серед державних чиновників. Війна, як це не дивно, посилила одні інституції, пов'язані з оборонно-промисловим комплексом, але при цьому послабила решту. Цьогорічні опитування фіксують рекордну недовіру більшості українців до усіх основних державних структур, починаючи від Верховної Ради і завершуючи судами. Лише ЗСУ зберігають надвисокий рівень довіри.
Справедливе відновлення передбачає повернення до дискусій про побудову стабільних, ефективних та суб'єктних інституцій, здатних на генерацію, осмислення та імплементацію рішень, необхідних для задоволення державних інтересів. Це напряму стосується справедливості як запиту суспільства, адже без відновлення інституцій не буде відновлена довіра населення до держави, а отже не буде змоги розвивати країну без нових конфліктів та криз.