Чому суддям не довіряють?
Це дуже складне питання. І є багато взаємопов'язаних чинників, які підривають довіру до суду. Це і постійна інформаційна атака на суддів, і поведінка самих суддів у судовому засіданні, і робота апарату суду, і неналежна якість досудового слідства. По-перше, потрібно зазначити, що довіра до суду це обов'язковий елемент легітимності судової влади. І довіра формується через відкритість та відповідальність суддів як носіїв влади.
По-друге, не менш важливим є ставлення працівників апарату суду до людей. Так, перше враження про суд у людини формує працівник канцелярії, який приймає позовну заяву. І якщо на цьому етапі людина стикається з хамством, то всі наступні етапи вона сприймає через призму образи і ворожого ставлення до суду. Саме тому я і кажу, що інтелектуальний потенціал осіб, які забезпечують організацію судового процесу, має відповідати високому рівню. Але тут знов ж таки питання недофінансування стає на перший план, оскільки кваліфікована і прогресивна молодь не хоче йти працювати в суд за такі зарплати.
По-третє, негативним фактором, який підриває авторитет суду, є виступи політиків і громадських активістів, в яких вони критикують судову владу. Мені хочеться донести до можновладців, що судова влада – це частина єдиної державної влади, і коли хтось із них негативно висловлюється про судову владу, то він автоматично нарікає на всю державну владу, а отже, підривається авторитет не тільки інституту суду, а всієї держави. Політики повинні розуміти, що, використовуючи у своїх виступах поняття «суд» в негативному забарвленні, вони дискредитують не конкретних особистостей, наділених судовою владою, а інститут судової влади в цілому, який, як відомо, є складовою, без якого не може існувати демократичної держави. Тому люди, які дійсно борються проти вчинених суддями порушень, використовують законні інструменти оскарження, а не популістичні гасла заради власного піару.