ПОЛІТИКА

Дострокові парламентські, кінець війни та занепад Зе: що чекає українську політику у 2020

Віталій Тисячний
Активіст СД Платформи
Українці часом кажуть: «Наступного року буде складніше, ніж цього». Найчастіше це – оціночні судження. Адже щомісяця в країні відбувається величезна кількість подій.

2020 рік не буде винятком. Якщо 2019 запам'ятається як рік зміни влади, то наступний стане справжнім випробуванням для нової команди. Адже на владу і країну чекає вирішення завдань, які стали актуальними ще після Революції Гідності. Це й анексія Криму, і війна на Донбасі, і відкриття ринку землі, і децентралізація, і зростання економіки та соціальних стандартів.

Чи зможе команда Зеленського зробити прорив хоч в одному з цих напрямків – питання залишається відкритим. То що ж чекає українців у політичному житті 2020 року? Читайте в матеріалі.

Донбас 2.0
Одна з основних інтриг 2020 року – що буде з Донбасом далі. Це масштабне і комплексне питання.

Очікується, що проривом стане зустріч у «нормандському форматі» 9 грудня 2019 року. Саме на основі домовленостей лідерів України, Росії, Франції та Німеччини сторони рухатимуться у 2020 році.

Деталі зустрічі і предмет розмови поки не відомі, але на основі відкритих джерел, а також заяв дипломатів можна спрогнозувати основні пункти переговорів:

  • Особливий статус Донбасу. Як будуть функціонувати нині окуповані території: повернуться у статус звичайних областей (як і до 2014 року) чи отримають особливий статус у Конституції?
  • Контроль за кордоном. Хто, коли і як буде стежити за порядком між ОРДЛО і Росією: миротворці, українська або російська армії?
  • Амністія бойовиків. Чи буде вона взагалі і в якій формі?
  • Мовне, релігійне питання тощо.
Простіше кажучи, вирішення конфлікту на Донбасі – справа складна. Вона має ризики як зовнішньої агресії (з боку Росії) – збереження впливу на ОРДЛО вже в складі України, блокування входження до НАТО тощо, так і внутрішні – дестабілізація ситуації радикальними групами або масштабне розчарування у владі, що призведе до політичної кризи.

Нові обличчя
Ще одним трендом 2020 року стане оновлення політичних еліт. Процес почався вже цього року, але наступного він стане масштабнішим. Повноцінно запуститься децентралізація, пройдуть вибори як в ОТГ, так і в радах по всій Україні.

Це десятки тисяч нових людей на місцях. Саме тому варто очікувати зміни в політичному і державному секторах. Левову частку таких місць можуть посісти молоді люди, громадські активісти та фахівці у вузьких сферах.


У цьому контексті варто згадати і проект команди президента «LIFT», який повинен стати своєрідним майданчиком для набору кадрів на всіх рівнях. У 2019 році ідея поки не показала себе – точкові призначення через «LIFT» відбуваються лише в окремих регіонах і областях. Масштабний «кадровий резерв» як до Кабінету Міністрів України, так і до інших держструктур вищого рангу може стартувати наступного року.

Якщо очікування не виправдаються, то команда Зеленського поховає один з важливих аспектів реформування українських інститутів влади – кадрове оновлення на всіх рівнях.
Дострокові парламентські
Це також один з очікуваних політичних ризиків. Через скандали всередині монобільшості «Слуги народу» вірогідність дострокових виборів восени 2020 року зростає з кожним місяцем.

Спочатку команда Зеленського об'єднала в партії випадкових людей, відібраних за незрозумілими суспільству критеріями. Зараз же частина з них наближає партію до розчарування в очах суспільства.

Якщо рівень довіри Парламенту впаде до критичної позначки – менше 10%, то Президент зобов'язаний відправити ВРУ у відставку. Багато в чому така необхідність пояснюється і низкою резонансних рішень, які ухвалює законодавчий орган. Це і відкриття ринку землі, і закони по Донбасу, і приватизація газотранспортної системи тощо.

Очевидно, що не всі ці рішення подобаються більшій частині населення. Свідченням цього є і соціологічні опитування громадської думки.

Дострокові місцеві вибори

Більш вірогідними для української влади є дострокові місцеві вибори. Багато депутатів Верховної Ради України (у тому числі і голова Дмитро Разумков) заявляли, що Парламент готовий проголосувати за дострокові вибори і призначити їх на квітень-травень 2020 року.

Для цього є кілька причин:

  • завершення децентралізації в лютому 2020 року. Вибори відбудуться відповідно до нового адміністративно-територіального устрою;
  • відносно високий рейтинг партії влади, який вона хоче конвертувати в мерів міст і депутатів на всіх рівнях.

Ці причини багато в чому і пояснюють, чому влада поспішає провести вибори вже навесні, хоча за законом вони повинні відбутися в жовтні 2020 року.
Криза влади Зеленського

Усі наведені вище прогнози можуть бути як причиною, так і наслідком падіння рейтингу Президента України і «Слуги народу». Зважаючи на це, цілком вірогідно, що 2020 рік стане часом масштабних випробувань для політичної системи країни.

Команді Зеленського і «Слуги» необхідно буде вирішити низку завдань:

  • ухвалити пакет законів щодо реінтеграції Донбасу;
  • впровадити всі ці закони, не допустити розколу в суспільстві й уникнути агресії з боку Росії в майбутньому;
  • зберегти соціально-економічне зростання країни і кожного українця;
  • не допустити обвалу гривні, газового колапсу і стимулювати економіку до зростання;
  • не обвалити рейтинг партії й особисто Президента.


03.12.2019
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2024
Сайт розроблено силами активістів