Почну з того що я не Ванга, Джон Сорос, Білл Гейтс, вишка 5G, мультсеріал «Сімпсони», Володимир Мунтян, а простий студент правник, тому я не знаю про причини і не можу передбачити повністю наслідків пандемії. Я переконаний, що мій есей або буде стояти десь на одному рівні з «політичними ток-шоу на кухні» тараканів Джої, Ді-Ді та Маркі. Як я уже зазначав, я правник, чи юрист (у юридичній науці просто вічні суперечки між тим що таке правознавство і юриспруденція), одним словом - не експерт у галузях економіки і медицини. До того ж, як ви могли помітити, я дуже обширно пишу, тому сконцентрую свою увагу лише на тому як зміниться українське середовище політики після карантину.
Безперечно українські політики намагатимуться слідувати міжнародним політичним трендам, але швидше за все, буде виходити, по традиції – так собі. Будуть грізна статистика та заяви від силовиків, де на цей раз спіймають бігуна без маски, що зробив марш-кидок до сусіднього супермаркету за акційними пельменями; пару політиків запилять відосики про необхідність дотримання карантинних обмежень, а інші відкриють свої антикоронавірусні штаби з санітайзерами та блокаторами вірусів. Одним словом, все як завжди перемішається і поруч із притомними ідеями та пропозиціями будуть й менш притомні.
Не хочу аж зовсім перетворювати своє творіння на «Байки Мітяя», а почну нарешті, як Боян: «Мислю по древу розтікатися…». Отож, уявімо собі такого собі Гошу Каніфоленка – помічника одного з Народних депутатів України. На зріст – вищий середньостатистичного українця, має русяве волосся та блакитно-сірі очі, одним словом – «дужка». Сьогодні у його начальника буде «розбір польотів» у ВРУ разом з Міністерством охорони здоров'я, яке раптово, до офіційної статитики, добавило близько декількох тисяч нових випадків захворювання, пояснюючи це «зміною методики діагностування». Чомусь одразу Гошка пригадав про схожу ситуацію у створенні «коронавірусних палімпсестів» в Китаї, Росії, КНДР. Проте найбільш кумедною була ситуація в сусідній Білорусі, де президент казав, що ніякого вірусу немає, бо він його не бачить (Бггг…). Також, раптово, у його голові зринув образ президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова (так, це той, під чиї треки ціла країна влаштовувала Новорічний рейв) і заборона слова «коронавірус» в його країні. Напевно, «Аrkadag» зрозумів Орвела якось по-своєму і сприйняв його творчість як заклик до дії. Такий розвиток подій справді можна було очікувати від цих країн, але ж була й Іспанія та Каталонія, яка приховала 635 смертей від Мадриду, для того щоб швидше вийти із карантину, а пізніше вибачилась у стилі: «Йой, ну най вже так буде!».
Двері відчинилися й у обличчя повіяло свіже, чебуречне повітря. Дихати з під медичної маски стало легше, до того ж її можна зняти, адже нещодавно Кабінет Міністрів України дозволив не носити маски на вулиці. Швидше за все, хтось із політиків нарешті визирнув із вікна своєї автівки чи кабінету і побачив, що народ, часто живе за своїми, ніким не встановленими правилами. Тому зняття цього обмеження, це ніби прем'єрний показ фільму, який уже місяцями гуляє по торентам і всі вже давно його бачили. Але нав'язливі думки продовжували переслідувати Гошу. «Швидше за все, у нас буде все як в Іспанії, – думав він. – Когось звільнять, кимось замінять».
Отак роздумуючи, він уже дійшов до Верховної Ради України, а поблизу неї уже почали збиратися люди, які вимагали відставки міністра Охорони здоров'я. Його пропустили через кордон поліції і перед ним постає перша проблема: як відкрити двері? От справді, чому у супермаркетах, торгових центрах та інших закладах встановлені автоматичні двері, до яких не потрібно торкатися, а у найвищому законодавчому органі – важилезні, дубові (чи дідько знає які) вхідні двері. Розмови про заміну цих одоробл ведуться, але це, звичайно, тільки розмови, благо всередині можна помити руки. Проте, якщо ти виходиш, то тут уже витирай руки куди забажаєш.
Всередині приміщення встановлена спеціальна дезінфікуюча арка. Виглядає вона досить просто: піддон з решіткою, збоку невеличкий бак, і блок управління. Встановлення цих «штукенцій» особисто курував Президент України, ще навіть ціле відео, де похвалив вітчизняних науковців та конструкторів, ну і пообіцяв встановити такі у кожній державній структурі, лікарні та школі. «Головне, щоб не повторилася історія з нашими апаратами ШВЛ», - подумав Гоша. Під час обробки треба стати в середину на 5 секунд, де на тебе розпилять розчин та виміряють температуру. Але часто і депутутати й інші працівники прожогом пролітають через цей «кордон» навіть не притормозивши. Начальство спішить, вірус відступи!!!
Пройшовши усі необхідні процедури, Гоша опинився у кулуарах Верховної Ради України, там уже було трохи люду, де-не-де коридорами сновигали прибиральниці, прибираючи у середині приміщення. На робочих місцях були й деякі народні обранці. Одвічний опонент Гошиного начальника щось хвацько з'ясовував по телефону, а його очі вирячились так, ніби ось-ось випадуть із насиджених місць. Хоч він і стояв окремо від решти депутатів, але його запримітив інший його колега й вони потиснули один одному руки. Його маска сумирно звисала на одній резинці його вуха.
Сьогодні, медична маска, як іграшкові кубики у дідовому драндулеті – обов'язковий аксесуар для сучасного політика. На столиках, по всій площі ВРУ, можна її безкоштовно узяти усім охочим, лиш би носили, а деякі політики навіть цілі колаби роблять із виробниками цих засобів. Хоч «вірус уже помер», але авосьок знову ніхто не одягав.
Проходячи коридором до одного із кабінетів Апарату Верховної Ради України, Гоша помітив як жіночки бережно доставляли антисептики на столики до одноразових масок. Усі ці столики ніби нечемні дітлахи стояли у кутках та очікували того, хто підійде до них. Справді без санітайзерів зараз ні ногою. Усі зустрічі, засідання, наради, робочі візити, конференції, симпозіуми та інші види діяльності не можуть відбуватися без антисептиків. Якщо раніше на людину, яка обробляла руки дизрозчином дивилися як на носія обсесивно-компульсивного розладу, то тепер як на дбаючу та свідому особу (але кого автор обманює, навіть після пандемії, більшість простих людей продовжують дивитися на людей які користуються антисептиками, як на затурканих чоловічків).
Гоша нарешті дійшов до потрібних дверей, постукав, схопився за ручку (бісова механіка), але вони були зачинені. Із сусіднього кабінету рвучко, майже біжучи, вийшла жіночка. Це була одна із працівниць сусіднього відділу, вона пройшла повз Гошу, а потім різко розвернулася і запитала:
– Ви когось шукаєте?
– Так, – відповів Гоша, – я чекаю на Тамару Василівну. Я помічник Народного депутата, ми домовлися, що вона передасть мені документи ще до початку робочого дня.
–Ага, вона сьогодні, швидше за все, запізниться – проблеми з транспортом.
– Зрозуміло, дякую.
Такий розвиток подій взагалі не радував Гошу, проте не все так жахливо. У зв'язку із пандемією та курсом на діджиталізацію, Мінцифра впроваджує систему електронного документообігу. Проблема полягала лише у поки що не оцифрованому папірчику, який треба було підписати самим Народним Депутатом. Гоша хотів закрити це питання чим скоріш, щоб уже мати змогу поїхати додому та розбиратися із папірцями вдома за ноутом, але бюрократичні процедури й Україна, як Чіп і Дейл, завжди йдуть на допомогу тим, хто немає чим зайнятися.
Отож, Гоші довелося десь скніти увесь цей час до приїзду Тамари Василівни. Стовбичити у кулуарах – не варіант, тому він направився у їдальню.
Там були подивовані раннім візитом, але вдовольнили невибагливого гостя кавою з цукром. Вмостившись за одним із столиків, Гоша помітив телевізор, який напевно у режимі 24/7 «крутив» телеканал «Рада». Незважаючи на реформи діджиталізації та час уже минулої пандемії, телеканал «Рада» залишався все таким, тихоскніючим каналом «для галочки». Щоб відтворити повний антураж кінця 90-х початку 2000-их не хватає лише доктора Кашпіровського із заряджанням води та дивакуватої реклами із піаніно Леоніда Кучми (або принаймні «Двох кольорів»).
До речі, ще у далекому 2017 році, Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку електронної демократії в Україні, після того, Рада прийняла Закон України «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» (взагалі процес прийняття цього Закону в другому читанні гідний окремої історії на декілька сторінок). І це фактично запустило процес створення цієї системи, який і триває до сьогодні. Наразі реалізувати цей проект є достатньо важко, адже окрім постійного недофінансування постає цілий ряд інших проблем, про які Гоша дізнався випадково, під час обіду, від якогось іншого, дуже говіркого помічника Народного депутата, що провисів у нього на вухах впродовж усієї перерви. Отож, за його словами, основні проблеми були такими:
1) Недостатній рівень доступу громадян до цієї мережі. Адже про якісний Інтернет у віддалених українських селах, на жаль, і досі говорити не доводиться;
2) Не можна гарантувати повної захищеності від фальсифікацій шляхом втручання у систему зацікавлених осіб;
3) Прозорість і надійність технологічних рішень при такому виді голосування буде низькою, що породжуватиме недовіру до результатів голосування.
Звичайно, фахівці з Міністерства цифрової трансформації України спільно із членами Комітету з питань цифрової трансформації, Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та міжнародними експертами працюють над введенням цієї системи в дію, але зробленого поки що замало.
Спливали миті. Десь у кінці зали працювала кавова машина, у їдальні пожвавішало, а з кулуарів долинав уже досить гучний гул, що означало лише одне – скоро розпочнеться пленарне засідання Верховної Ради України. На екрані телевізора уже з'явилася заставка, що символізувала початок засідання, а з коридору уже було чутно вітальні слова Спікера Верховної Ради України. Іти до зали Гоша не хотів, там було надто багато людей. Почувся нудотний звук процесу реєстрації і парламент запрацював.
Щоб не просто просиджувати штани, Гоша дістав ноутбук та розпочав перевіряти робочу пошту. Серед надісланих листів, був один від іншого депутата, члена того ж самого комітету, у якому працював Гошин керівник, тобто Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.
У цьому листі йшлося про приготування комітету до зустрічі з делегацією Атлантичної Ради США в режимі відео конференції та зустріччю Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польщі в Україні та членів Комітету. Якщо з першою подією загалом все зрозуміло, то з другою – були ще певні проблеми та неузгодженості. Звичайно, зважаючи на досвід карантинних часів, ніхто ще не поспішав організовувати масштабні візити, проте поодинокі зустрічі уже відбувалися. Міністр закордонних справ України уже відвідував із робочим візитом Угорщину, Білорусь та Естонію, але «гастролі» були чітко розписані та унормовані. Відповідно, цього вимагали й міжнародні партнери. Зараз Комітет активно співпрацює Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством закордонних справ для розробки плану нового дипломатичного протоколу.
Наприклад, зараз все ще ведуться дискусії, щодо необхідності спільного фотографування усіх учасників урочистого прийому. Деякі депутати схиляються до ідеї щодо зміни формату цієї процедури, наводячи приклад фото ще 2020 року, де гравці ФК «Red Bull Zallsburg» святкують свою перемогу у спеціально відведених зонах, але МОН все-таки наголошує на відміні цієї процедури.
Якщо ж говорити про дипломатичний прийом, то було вирішено, що у денному прийомі правила «келиха шампанського» та «келиха вина» будуть відмінені на невизначений час. Усі прийоми проходитимуть згідно з рекомендаціями МОЗ та ВООЗ, а саме: за одним столом дозволено сидіти не більше 4 особам; відстань між столами повинна дорівнювати 1,5 – 2 метри; шведські столи – заборонені; кількість столів встановлюється відповідно до площі зали, проте, якщо прийом проходить під відкритим небом, то дана норма не застосовується; час такого прийому є обмеженим та становить 45 хв; для особистих речей гостей та господарів надаються окремі гардеробні кімнати і тд.
Загалом таких порад є ще дуже багато, і розбираючись із листами, пропозиціями, зауваженнями і пересторогами, відписуючи всім і кожному, формуючи окремий, скорочений, варіант документа для свого начальника, Гоша досидів у їдальні Верховної Ради України аж до оголошення технічної перерви спікером. Так, такі «клінінгові сієсти» були ще запроваджені у роботі парламенту під час пандемії SARS-CoV-2 та, швидше за все, залишаться найдовше серед інших обмежень.
Отож, Гоша склав свій ноутбук, вийшов у кулуари та попрямував до кабінету Тамари Василівни. У коридорах він побачив звичну картину, де депутати наввипередки змагались перед телекамерами у відбілюванні або очорненні репутації міністра Охорони здоров'я. Одні казали, що альтернативи такому міністру немає, інші – збирали підписи про його відставку, загалом усе як завжди. Під вікнами пікетували протестувальники. Дим від їхніх фаєрів піднімався догори, утворюючи біло-червону пелену. Враз перед самісіньким носом Гоші відчинилися двері до кабінету, з нього вийшла Тамара Василівна, а від несподіванки її аж трохи заціпеніло, проте вона швидко прийшла до тями, вибачилась перед ним за затримку й одразу пердала йому необхідний стосик паперів.
– Якщо ще щось треба буде, забігай! - мовила вона.
– Добре! Одразу підпишу і забіжу до Вас! – відповів їй Гоша.
На тому й розійшлись. Тепер Гоша мав знайти свого начальника, він подзвонив йому, але номер був зайнятий. Тоді Гоша направився до туалету (там часто збирались депутати, які любили курити). Всередині WC пахло цигарками та електронними сигаретами (такий собі мікс горілого та підігрітого тютюну, з нотками ванілі та вишні). Усередині було досить людно та гамірно, компанія депутатів голосно обговорювала порядок денний вихідного дня Суботи. Серед цієї компанії Гоша знайшов й свого «господаря»:
– Гоша, голубчик мій! Шо сталося? Бачив як я сьогодні запалював? – запитав Гошу начальник та аккуратно відвів його від решти компанії.
– Емм… Ні, на жаль, не бачив, хотів попросити вас підписати документ з Комітету.
– Проси… Я люблю коли мене просять! – пожартував він, та товарисько схопив Гошу за плече. – Де там та бумага?
Гоша засуєтився, але згодом врешті витягує документ із сумки.
– Ось, будь ласка.
Начальник взяв папір у руку, протягнув її та примружив очі, щоб краще побачити написане. Далі помахом руки показав, що йому треба ручка і Гоша хвацько, ніби усе життя готувався до цього моменту, подав її. Начальник провів поглядом місце, де можна було б підписати документ, але не знайшов нічого кращого ніж підписати її обпершись на закриту дверку туалетної кабінки. Зробивши діло, подав папір і ручку назад Гоші та запитав:
– Ще щось?
– Ні. Але якщо ви маєте ще якісь завдання для мене? – запитав Гоша.
– Ти пошту перевірив?
– Так.
– Відписав Купинецькому?
– Так.
– Ну значить можеш бути вільним. І ще одне, передай Валєрі (ще один помічник начальника), щоб він подав мені до завтра проект депутатського запиту.
– Окей. Передам.
– Ну всьо, можеш бути вільним.
Гоша вийшов із туалету, відніс документ у кабінет Тамари Василівни та направився до одного із виходів Верховної Ради. У коридорі стояв ледь помітний запах розчину, а надворі – від підпалених фаєрів. Так і живемо: стерильність всередині Верховної Ради та запах смаженого назовні.
Київ 2022р.