Антоніу Кошта:
соціаліст, що здобув європейське визнання
Антоніу Кошта є одним з найбільш популярних прем'єр-міністрів не лише серед населення Португалії, а й серед своїх європейських колег. Його успіх як представника Соціалістичної партії дав поштовх для активізації лівих політичних сил в усій Європі. Деякі називають період з 2015 року, коли Кошта очолив країну, «епохою стабільності» в Португалії. Свою популярність чинний прем'єр здобув завдяки особистій харизмі та успішній політичній діяльності.
Старт політичної кар'єри

Антоніу Кошта приєднався до Соціалістичної партії Португалії (СПП) ще в 1980-х рр., проте першу керівну посаду обійняв у 1995 році, коли його було обрано Державним секретарем із парламентських справ. Згодом Кошта займав декілька посад у соціалістичному уряді під керівництвом Антоніу Гутерреша: із 1997 до 1999 рр. він був міністром із парламентських справ, а також міністром юстиції протягом 1999–2002 рр.

У 2004–2005 рр. Антоніу Кошта працював депутатом та одним із віцепрезидентів Європарламенту, а також членом Комітету з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ. Згодом він відмовився від усіх цих посад для того, аби увійти до уряду під керівництвом соціаліста Жозе Сократеша. Упродовж двох років Кошта обіймав позиції державного секретаря та міністра внутрішньої адміністрації. Уже тоді він був досить популярним в Португалії політичним діячем.

У 2007 році відбулася яскрава подія у його політичній кар'єрі: Кошту вперше обрали міським головою Лісабона. (Заради цього посту він полишив усі урядові посади).
Метою нового мера стало трансформувати столицю Португалії на більш привабливе для туристів та інвесторів місто. І йому таки вдалося: за всі терміни перебування на посаді мера (переобирався у 2009 та 2013 рр.) було знижено рівень злочинності та незаконної торгівлі наркотиками, а Лісабон став одним з найпопулярніших міст Європи.

Також у 2012 році з ініціативи Антоніу Кошти завершили будівництво гілки метро, яка сполучала аеропорт та центр міста. Це суттєво спростило «життя» для багатьох туристів та мешканців столиці, які не готові витрачати значні кошти на таксі. Ще однією родзинкою є проведення щорічної технологічної конференції «Web Summit», що збирає експертів з інтернет- та цифрових технологій з усього світу.
Шлях до прем'єрського крісла

У 2014 році Антоніу Кошта зайняв посаду Генерального секретаря Соціалістичної партії Португалії. Зважаючи на його значний досвід, політика обрали кандидатом від СПП на час проведення загальних виборів 2015 року. Після цього Кошта вирішив не переобиратися міським головою Лісабону, а цілковито присвятити себе передвиборчій кампанії у змаганні за посаду прем'єр-міністра Португалії.

Спочатку до можливості перемоги соціалістів на виборах ставилися скептично. І справді, у жовтні 2015 року СПП набрала 32,3 % голосів і посіла друге місце після коаліції «Португалія, вперед!» у складі Народної партії та Соціал-демократичної партії Португалії. 22 жовтня Генеральний секретар останньої — Педру Пасуша Коельйо — знову став прем'єр-міністром. Проте вже 10 листопада йому було оголошено вотум недовіри з боку опозиційних сил, тому 24 листопада новим главою уряду став Антоніу Кошта.


Тут варто зазначити про переговорну майстерність прем'єра. Одним із його найбільших досягнень є підписання угод з трьома політичними партіями — Комуністичною, Партією зелених та Лівим блоком. Завдяки цьому Кошта зміг створити коаліцію для перемоги на виборах 2015 року, забезпечити єдність у новому уряді, а також припинити давнє протистояння між СПП та Комуністичною партією Португалії, яке велося з 1974 року. Створення такого політичного альянсу вважається одним з найвиразніших прикладів політичної майстерності та далекоглядності Антоніу Кошти.
Досягнення уряду Кошти

На мить вступу на посаду прем'єр-міністра Португалія перебувала в стані економічної кризи. Ситуація у 2015 році була досить напруженою: Європейський центральний банк, Європейська комісія та Міжнародний валютний фонд надали офіційному Лісабону економічну допомогу у розмірі €78 млрд, аби сприяти відновленню економіки країни. Натомість умови, у які ця «трійка» поставила Португалію, були досить жорсткими. Щоб уникнути дефолту, у 2011 році уряд вирішив запровадити політику жорсткої економії, яка, по-перше, не вирішила економічних проблем і, по-друге, призвела до низки негативних соціальних явищ.
Коли Антоніу Кошта став прем'єр-міністром, він рішуче змінив загальну економічну політику, чим значно підвищив свою популярність серед населення. Розгляньмо основні досягнення уряду під його керівництвом.
1. Відновлення економічного зростання. Замість жорсткої економії та скорочення соціальних виплат новий прем'єр-міністр робить ставку на збільшення обсягу інвестицій. Уряд зосередився на економічному зростанні, створенні робочих місць та соціальній рівності. На думку самого Кошти, «підвищення зарплатні надало впевненості робітникам та підприємцям, що призвело до найбільших темпів економічного зростання з початку сторіччя, а також значного обсягу приватних інвестицій та експорту». У такий спосіб унаслідок політики прем'єра з 2016 року в Португалії спостерігалося щорічне економічне зростання в середньому на 2 %.
2. Підвищення рівня життя населення. Одними з ключових цінностей Кошти є соціальний захист та розвиток. Чинний прем'єр Португалії розпізнав невдоволення в суспільстві, спричинене політикою жорсткої економії. Він прагнув, аби португальські громадяни всіляко задовольняли свої соціальні права та мали вищий рівень життя.
Тому в країні було підвищено мінімальну заробітну платню (з €600 до €740 на місяць) та пенсії (які було знижено у 2011 році). Також Кошта створив 350 тис. робочих місць протягом 2015–2019 рр. Як наслідок, загальний рівень безробіття скоротився удвічі (з 12 % до 6,2 %).
3. Зниження рівня бюджетного дефіциту в країні, який у 2019 році був майже нульовим (найкращий показник із 1974 року). Кошта ретельно відбирав найбільш кваліфікованих спеціалістів до свого уряду, зокрема, він призначив новим міністром фінансів Маріо Сентено — випускника Гарварду та колишнього співробітника Центрального банку Португалії, який розробив успішну програму стабілізації португальської економіки та погодив державні фінанси з Європейським пактом стабільності.
У результаті цих дій вдалося відновити довіру населення до уряду (яка перебувала на досить низькому рівні в часи жорсткої економії).
Одним із найбільших досягнень Кошти було встановлення «епохи стабільності в державі». Відтепер працівники могли отримати хорошу зарплатню в Португалії, а тисячі трудових мігрантів, які поїхали за кордон у пошуках кращої роботи, з радістю поверталися на батьківщину. Португалія також стала популярним місцем відпочинку серед туристів: у 2019 році їхня кількість перевищила місцеве населення.

Отже, за п'ять років свого перебування при владі Антоніу Кошта провів багато реформ, які призвели до позитивних результатів. Відповідно до соціологічних опитувань, у 2020 році понад 70 % громадян схвалювали його діяльність, що є дуже високим показником. Португальці знову повірили в ефективність державної влади, демократичні цінності та Європейський Союз.

Політичну майстерність Кошти було визнано не лише в країні, а й у Європі. Для більшості європейських соціалістичних партій його політика стала справжньою історією успіху та прикладом для наслідування у власних країнах. Міжнародний імідж Антоніу Кошти настільки зріс, що не лише іноземні медіа-видання, а й відомі політичні діячі та керівники висловлювали позитивні коментарі щодо діяльності нового прем'єр-міністра. Наприклад, колишній президент Франції Франсуа Олланд зазначив, що події в Португалії є прикладом того, чого можна досягнути з урядовою програмою дій, яка є водночас надійною та відповідає вашим цінностям.
Боротьба з COVID-19

Як порівняти з рештою європейських країн, приклад Португалії знову-таки можна вважати позитивним.

Португалія була останньою європейською державою, де зафіксували випадки захворювання COVID-19, тому офіційний Лісабон зміг скористатися набутим іншими державами досвідом. Проте більшою мірою країна зазнала набагато менших збитків та людських втрат саме завдяки швидким та рішучим діям уряду з миті виявлення перших заражень.

Наприклад, у Португалії було обмежено свободу пересувань тоді, коли кількість зафіксованих випадків становила лише 100. Як тільки цей показник сягнув 245, було ухвалено рішення зачинити всі державні школи, а вже 8 березня 2020 року було заборонено масові зібрання. На противагу, в Іспанії та Італії кількість хворих була в десять разів вищою, коли було введено аналогічні заходи безпеки.


Проте на цьому Кошта не зупинився: 18 березня 2020 р. у країні було введено надзвичайний стан та тотальний локдаун. Запровадження урядом настільки жорстких заходів на ранньому етапі сприяло сповільненню темпів поширення пандемії. Як наслідок, станом на літо 2020 року в Португалії був найнижчий рівень захворюваності на COVID-19.

Тут варто знову акцентувати на важливості дипломатичних навичок Антоніу Кошти та його високий авторитет серед політичних кіл Португалії. Наприклад, Руі Ріо, голова Соціал-демократичної партії (головного конкурента СПП) зазначив, що він не збирається породжувати проблеми на національному рівні через суперництво та висловив підтримку соціалістичному уряду. Завдяки авторитету Кошти було досягнуто консенсусу між усіма політичними партіями, чинним урядом та президентом країни.
Співпраця політичної верхівки Португалії забезпечила швидкі та централізовані дії уряду під час пандемії. Це надихнуло населення країни дотримуватися дисципліни під час локдауну та заходів безпеки.

Окрім цього, було створено декілька офіційних сайтів, на яких, окрім традиційного контенту про заходи безпеки та статистику захворювань, можна знайти поради щодо того, як «пережити» самоізоляцію, ігри для дітей під час карантину та навіть рецепти з консервованих продуктів.

Ще один позитивний момент: Антоніу Кошта чудово розумів негативний вплив пандемії на фінансовий стан громадян та компаній. Тому на тих, хто опинився в скрутному становищі, виділили грошову допомогу в розмірі €9,2 млрд.
Також уряд зміг ефективно та швидко відслідковувати та задовольняти запити мігрантів та біженців, надавши їм вільний доступ до послуг охорони здоров'я та соціальної безпеки. Спочатку навколо найбільш заражених районів встановили санітарні кордони, проте за деякий час їх було усунено. Антоніу Кошта був занепокоєний антисанітарними умовами життя іммігрантів: «Незважаючи на те, чи є вони постійними чи тимчасовими… всі вони потребують такого житла, яке відповідає людській гідності». Прем'єр-міністр поставив собі за мету надати більшості мігрантів постійне житло, а також пообіцяв їм домовитися з ЄС щодо надання для цього фінансової допомоги.

Наразі ситуація в Португалії стабілізувалася, — вкотре завдяки швидким та централізованим заходам уряду Кошти. Середня кількість нових випадків захворювання становить 500 осіб за добу (як порівняти: перед локдауном цей показник становив 13 тис. осіб).
Окрім активного заохочення щеплення серед португальського населення, Антоніу Кошта підтримує боротьбу з пандемією на глобальному рівні: прем'єр-міністр пообіцяв безкоштовно надати 5 % від наявної кількості доз вакцини в країни колишніх португальських колоній в Африці, а також Східному Тимору.
Європейський вектор

Із 1 січня по 1 липня 2021 року Португалія головувала в Раді ЄС. Пріоритетними напрямами було обрано боротьбу зі змінами клімату та соціальною нерівністю, а також перехід до цифрової економіки. Ці цілі також відповідають цінностям Антоніу Кошти та СПП.

Надзвичайно важливим для ЄС стало рішення під час їхнього головування в Раді ЄС про виділення €750 млрд на подолання негативних наслідків, спричинених COVID-19.

Антоніу Кошта приділяє багато уваги становищу не лише португальського, а й загальноєвропейського суспільства. На початку травня в м. Порту було проведено саміт ЄС, що мав на меті захист та розширення соціальних прав європейців (які було скорочено в багатьох країнах через пандемію).
Антоніу Кошта — один із найяскравіших прикладів успішного соціаліста при владі. За чотири роки на посаді прем'єр-міністра він зміг модернізувати національну економіку, вивести країну з кризи, підвищити рівень життя населення та відновити віру португальців у європейські цінності та інституції. До того ж Кошта проводить одну з найбільш ефективних політик щодо боротьби з COVID-19 серед країн Європи.
Саме тому завжди усміхненого прем'єр-міністра можна сміливо вважати одним із найуспішніших та найпопулярніших політичних лідерів сучасності.
Ольга Бикова
Експертка аналітичного центру ADASTRA
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2022

Сайт розроблено силами активістів