Камала Гарріс:
новаторка, яка не боїться труднощів

Камала Гарріс є символом значного прогресу та трансформації сучасної американської політики. Ставши першою жінкою-віцепрезиденткою і першою людиною афроамериканського та азійсько-американського походження на цій посаді, вона зламала стереотипи про репрезентацію різноманітних расових та етнічних груп у американській політиці. Cвоїми прогресивними діями, відданістю принципам та цінностям пані Гарріс довела, що не боїться викликів, а цілеспрямовано відповідає на них заради блага суспільства.
Як дідусь вплинув на життя онучки

Протягом шести років (з 2011 по 2017 рр.) Камала Гарріс обіймала посаду генерального прокурора штату Каліфорнія. Згодом вона представляла цей штат у Сенаті від Демократичної партії. Крім цього, п. Гарріс висунула свою кандидатуру на пост президента США у 2020 році, але поступилася у праймеріз майбутньому на той час президенту Джо Байдену.

Гарріс народилася в Окленді (штат Каліфорнія) у сім'ї мігрантів — мати мігрувала з Індії, а батько з Ямайки. На кар'єру в політиці та юриспруденції її надихнув приклад дідуся за маминою лінією, який був індійським держслужбовцем та вирізнявся прогресивною позицією щодо демократії та прав жінок.

Остаточно з майбутньою професією Гарріс визначилася після того, як її подруга зі старшої школи зізналася Камалі у сексуальних домаганнях з боку її вітчима. Тоді майбутня віцепрезидентка усвідомила, що її покликання полягає у юридичному захисті жінок та дітей.

Після закінчення школи Камала навчалася у Говардському університеті та проходила стажування в якості поштового клерка у сенатора від Каліфорнії Алана Кренстона. Також Гарріс була головою економічного студентського клубу, лідером команди дебатного клубу та членкинею сестринства «Альфа Каппа Альфа». Після отримання ступеню з політології та економіки, Гарріс навчалася в Юридичному коледжі Гастінгса Каліфорнійського університету, де була президенткою місцевої філії Американської асоціації афроамериканських студентів-правників та здобула ступінь докторки юридичних наук.

Кар'єра Камали Гарріс розвивалася стрімко, однак на її шляху було багато перешкод. У 1990 р. жінка стала заступницею прокурора округу Аламеда штату Каліфорнія, а 1994 р. спікер Асамблеї штату Каліфорнія Віллі Браун призначив її спочатку членкинею Комісії штату з апеляцій щодо страхування на випадок безробіття, а згодом до Каліфорнійської комісії медичної допомоги. Оскільки Камала на ту мить зустрічалась зі спікером Брауном, медіа звинувачували його у «надмірному сприянні» у зв'язку з призначенням Гарріс, однак згодом Камалі вдалося довести свою професійну кваліфікацію на займаній посаді.
Тернистий шлях

Усе розпочалося ще у далекому 1998 р., коли тодішній прокурор району Сан-Франциско Теренс Геллінан запропонував Камалі стати асистенткою у його офісі. Згодом вона обійняла посаду голови кар'єрного кримінального підрозділу, керуючи іншими п'ятьма прокурорами та розслідуючи справи щодо вбивств, крадіжок та сексуальних домагань. У серпні того ж року Гарріс почала працювати у мерії Сан-Франциско, співпрацюючи з міською прокуроркою Луїзою Ренне. Вона керувала підрозділом сімейних та дитячих справ, представляючи судові позови з питань насилля та відсутності нагляду за дітьми.

У 2002 р. Камала Гарріс балотувалася на пост прокурора району Сан-Франциско. У результаті блискучої кампанії, вона виграла тодішні вибори з перевагою у 56 % голосів, ставши першою прокуроркою району мігрантського походження. У 2007 р. Камалу було обрано на цей пост вдруге. За час виконання обов'язків прокурора району Сан-Франциско Гарріс провела низку реформ, що ілюструє її прогресивність та відданість справі на всіх етапах політичної кар'єри. Було створено підрозділ злочинів проти довкілля, зменшено кількість ув'язнень за зберігання марихуани, досягнено 87 % розкриття справ, пов'язаних із вбивствами, та 90 % розкриття справ із використанням зброї за період з 2004 по 2006 рр. На той час такі показники свідчили про надзвичайний прорив, оскільки рівень кримінальної активності у Сан-Франциско перевищував загальнонаціональний. Також Камала створила підрозділ злочинів на основі ненависті, що фокусував свою діяльність на справах, пов'язаних із ЛГБТ-дітьми та підлітками у школах.

До того ж Камала публічно виступала проти смертної кари. Також вона принципово не пропонувати до розгляду суду саме цей крайній спосіб покарання у справах, за які відповідала. Цікавою ініціативою, започаткованою за безпосередньої участі Гарріс, є Back on Track — програма, що дозволяє особам віком від 18 до 30 років, яких вперше звинувачують у скоєнні злочинів, не пов'язаних зі зброєю чи злочинними угрупуваннями, уникнути покарання в обмін на регулярні зустрічі зі суддею впродовж 12–18 місяців. Успішне завершення програми передбачало низку вимог, включно з обов'язковою волонтерською діяльністю (220 годин), отриманням еквіваленту середньої освіти, постійним працевлаштуванням, проходженням занять із батьківства та тестів на вживання наркотиків. Якщо всіх цих вимог було дотримано, суд закривав справу та «відбілював» особову справу обвинуваченого. За шість років програми, показник рецидивів серед випускників програми не перевищив 10 % (до початку програми такий показник становив орієнтовно 53 %). Ініціатива виявилася дешевшою за інші способи управління подібними справами, а її приклад став історією успіху національного масштабу, що отримала своє продовження у законі штату Каліфорнія, який заохочує запуск подібних програм в інших районах штату.

Усі ці здобутки суттєво допомогли вибороти на виборах посаду генерального прокурора штату, зробивши Камалу першою жінкою з афроамериканським та азійським походженням на цій посаді. Як генпрокурорка Каліфорнії Гарріс також вирізнилася прогресивними підходами у своїй роботі. Наприклад, вона боролася проти шахрайства в галузі медичного страхування, виборювала фінансові відшкодування вчителям та іншим категоріям «бюджетників», відстоювала право на захист персональних даних та вступ у шлюб представників ЛГБТ-спільноти.

Було очевидно, що Камала на досягнутому не зупиниться, тож логічно, що наступним кроком мав стати похід у політику. У 2016 році з результатом у 40 % голосів Гарріс перемогла опонента від Республіканської партії та стала сенаторкою. За свій час перебування на цій посаді вона досягла значного прогресу в багатьох питаннях. Зокрема, працювала над реформою системи охорони здоров'я, поступовою легалізацією канабісу, стратегією набуття американського громадянства для незареєстрованих мігрантів та прогресивною реформою податкової системи. Камала протестувала проти рішень Дональда Трампа щодо обмеження міграції з мусульманських країн та певних кадрових призначень.

Першим іноземним відрядженням Камали як сенаторки стала поїздка до Іраку для зустрічі з американськими військовими. Також Гарріс засудила сенатора Ела Френкена через підозру в сексуальних домаганнях. Ба більше, через прогресивність її думок вона навіть могла стати потенційною жертвою теракту в жовтні 2018 року, якого, на щастя, вдалося запобігти. Заради реалізації ефективних рішень вона не цуралася співпрацювати у Сенаті з республіканцями, як-от розробка спільного законопроєкту щодо протидії харасменту (домагання) на робочому місці.

Її сенаторська кар'єра є яскравим прикладом відданості принципам та цінностям, що було проілюстровано у багатьох ситуаціях. Камала Гарріс не боялась сперечатись із популярнішими політичними фігурами на кшталт тоді ще майбутнього президента Джо Байдена на праймеріз демократів 2020 року. Їй вдавалося сміливо відстоювати свої позиції, що йшли у розріз із меседжами провладної верхівки, як-от політика роз'єднання родин (розділення сімей мігрантів на адміністративному кордоні США), запровадженої за президентства Трампа.
Нова посада — нові виклики

20 січня 2021 року США отримали не лише нового президента Джо Байдена, а й нову віцепрезидентку — Камалу Гарріс. Прикметно, що поєднання Байдена та Гарріс є реальним прикладом взаємодії двох основних течій сучасної Демократичної партії — помірної (консервативної) та більш прогресивної.

Знаково, що бекграунд Камали чітко простежується також у її діяльності на новій посаді. Вона намагається приділяти увагу низці важливих проблем, що викликали занепокоєння американців упродовж багатьох десятиліть. Наприклад, варто згадати її позицію щодо необхідності реформи виборчої системи заради уникнення «приниження виборців» (прийняття законодавчими зборами штатів заходів, які спрямовані на зниження явки афроамериканців і молодих виборців), низки ініціатив для захисту довкілля, переформатування зовнішньої політики Сполучених Штатів, масштабної інфраструктурної реформи та низки проєктів для розв'язання соціальних проблем, що повністю збігається із політикою прогресивної течії демократів.

Особливої уваги заслуговує реформа міграційної політики США, оскільки Камала Гарріс неодноразово висловлювала незгоду з дискримінаційними підходами Дональда Трампа. Уже нині можна побачити певний прогрес у питанні завдяки позиції Джо Байдена щодо послаблення міграційного режиму на кордоні з Мексикою.

Одним з основних проривів «дуету» Байдена та Гарріс є щодо порятунку Америки. Його ухвалення передбачає високий рівень економічної допомоги пересічним американцям ($1400 щомісяця і подовження мораторію на виселення з житлових приміщень) та власникам малого та середнього бізнесу. Законопроєкт не влаштовував Республіканську партію, і саме голос Камали Гарріс був надзвичайно важливим для його ухвалення, оскільки вирішальний голос за законом має віце-президент у разі, якщо голоси в Сенаті між демократами і республіканцями розподіляються 50/50.
І про COVID-19

COVID-19 сколихнув США не менше, ніж увесь світ. Від вірусу в країні померло більше людей, ніж за часи Другої світової війни. Адміністрації Трампа не вдалося приборкати епідемію через надто повільну реакцію, проблеми з координацією та забезпеченням медичних закладів своєчасною допомогою. Камала Гарріс брала й бере активну участь у створенні та реалізації теперішньої політики щодо протидії пандемії коронавірусу не лише у Сполучених Штатах, а й поза межами країни. Нещодавно США пообіцяли допомогу Індії, яка опинилась у надзвичайно складній ситуації у зв'язку з розповсюдженням нового штаму «Дельта плюс».
Очевидно, що нині завчасно оцінювати результати віцепрезидентства Гарріс. Однак з впевненістю можна сказати, що ця лідерка є яскравим прикладом цілеспрямованості, сміливості, мудрості та прогресивності. Її підходи у роботі на різних посадах допомагають побороти низку негативних явищ, які є в американському суспільстві.
Камала не боїться захищати свою позицію, навіть якщо вона суперечить мейнстримним віянням. Попри життєві труднощі та перепони, Гарріс змогла зберегти ті людські якості, що допомагають втілювати в життя сміливі ідеї та змінювати політичні реалії США.
Артур Колдомасов
Експерт із політики США аналітичного центру ADASTRA
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2023
Сайт розроблено силами активістів