Джасінда Ардерн:
прем'єрка, яка діє на випередження

Українці мало знають про політику Нової Зеландії. Однак про політикиню Джасінду Ардерн, найімовірніше, чули. Чому? Насамперед вона відома тим, що була наймолодшою лідеркою на чолі уряду на мить свого приходу до влади і другою жінкою-прем'єркою у світі, яка стала мамою під час своєї каденції. Фото Ардерн із донечкою під час саміту ООН облетіли перші шпальти багатьох світових ЗМІ. Прихильне ставлення громадськості до особистості Ардерн навіть отримало назву «джасіндоманії». У чому ж феномен цієї прогресивної лідерки з соціал-демократичними поглядами? Як їй вдалося досягти успіху? Давайте спробуємо з'ясувати.
Не яблуками єдиними

Джасінда Ардерн народилася у родині поліцейського та працівниці шкільної їдальні. З дитячих років майбутня політикиня переймалася різними проявами несправедливості. У своїх інтерв'ю вона зазначала, що ще в школі почала замислюватися над тим, чому настільки різняться умови життя у різних сім'ях і як покращити життя нужденних. Ардерн вперше зрозуміла, яка ціна зароблених грошей, працюючи у рибному магазині та продаючи яблука на ярмарках. У школі дівчина також почала цікавитися питаннями захисту прав людини. Підлітком вона долучилася до кампанії з переобрання члена Лейбористської партії в Нью-Плімуті.


У віці 17 років Джасінда стала членом Лейбористської партії, а невдовзі здобула ступінь бакалавра з комунікацій у сфері політики та зв'язків з громадськістю в Університеті Ваїкато. Перші професійні кроки Ардерн зробила під час роботи помічником у парламентаря Ф. Гоффа, згодом мала змогу отримати досвід у штабі прем'єр-міністерки Х. Кларк, виступаючи спікером із питань молодіжної політики та трудових прав. Згодом вона працювала в офісі прем'єр-міністра Великої Британії Т. Блера, хоча потім стверджувала, що це був вимушений крок задля здобуття іноземного досвіду. До того ж, вона пояснювала, що жодного разу з Блером не спілкувалася, просто виконувала завдання в одному з підрозділів його офісу.

У 2008 році Джасінда Ардерн стала президенткою IUSY, Міжнародного союзу молодих соціалістів. Попри нетривале перебування на цій посаді у зв'язку з більш активною політичною діяльністю, вона отримала досвід спілкування з колегами з різних країн, а пізніше згадувала, що в цей період відточувала майстерність комунікації та пошуку компромісів.


У 28 років Джасінда стала депутаткою парламенту Нової Зеландії. Уже тоді серед її пріоритетів були створення нових робочих місць, збільшення залученості жінок до політичних процесів та протидія ґендерній дискримінації.
Біля керма

У 2017 році Ардерн очолила Лейбористську партію за сім (!) тижнів до виборів. На ту мить підтримка партії суттєво знизилася і становила рекордно низькі 24 %, та Джасінда не побоялася взяти на себе відповідальність за результат перегонів. Лейбористи посіли друге місце, отримавши 36 %, а традиційний конкурент, Національна партія, здобула перемогу. Однак це аж ніяк не допомогло опонентам отримати владу. Новою прем'єркою стала Ардерн.

Як лідер уряду вона виступає проти зниження податків для жителів із високим рівнем доходів, відстоює ідею збільшення соціального забезпечення та боротьби з бідністю, приділяє увагу програмам щодо скорочення викидів парникових газів. За її каденції на два тижні було пролонговано термін декрету, а також зросла державна допомога при народженні дитини.


Своє прагнення до досягнення рівноправності політикиня продемонструвала й у підході до формування свого кабінету, адже майже половину його становили жінки, а ще 10 % є представниками ЛГБТ спільноти. Крім того, Ардерн призначила представницю корінного народу маорі, Наная Махуту, міністеркою закордонних справ. Вона стала першою жінкою в історії Нової Зеландії на цій посаді.

За правління Ардерн було розроблено перший в світі «бюджет добробуту». У процесі його формування варто фокусуватись не суто на економічне зростання, а безпосередньо на добробут. Це означає, що бюджет відтепер відображає те, що цінують новозеландці, а саме: подолання соціальних розривів, боротьбу з дитячою бідністю, охорону довкілля, стале економічне зростання з урахуванням потреб майбутніх поколінь, а також державну допомогу під час купівлі першого житла.

Також Джасінда Ардерн підготувала комплексну дорожню карту економічного зростання, розраховану на десять років, за якою передбачається зростання прибутку від експорту первинного сектору на 44 $млрд до 2030 року.

До того ж одним із першочергових завдань Ардерн є боротьба з дитячою бідністю, яку планується скоротити удвічі за десять років. Для цього ухвалено окремий закон, за яким на уряд покладається обов'язок щорічно встановлювати цільові показники та звітувати про конкретні заходи задля подолання бідності. Ще 2018 року завдяки змінам до законодавства та новим програмам щодо додаткових виплат для сімей із дітьми та зменшення податкового тягаря для них, 380 тис. сімей збільшили свій дохід на $300 у місяць. У бюджеті на 2019 і 2020 рік на це завдання було виділено $5,5 млрд, за допомогою яких вдалося зменшити фінансовий тягар для сімей з низькими доходами. Безумовно, такі додаткові видатки вимагають нових надходжень до бюджету. Тому Лейбористська партія ініціювала підвищення податків на 2 % для тих, чий дохід становить понад $180 тис. на рік.

Уряд також зосередився на вирішенні екологічних проблем. Було ухвалено рішення про припинення видання нових дозволів для морської розвідки нафти і газу.
Перевибори на тлі пандемії

У жовтні 2020 на парламентських виборах політична сила чинної прем'єрки отримала найбільшу підтримку за останні 50 років, здобувши більш ніж 50 % голосів. Ця історична перемога особливо вражає на фоні пандемії, яка призвела до загострення політичної ситуації в багатьох країнах. Натомість політика Ардерн під час пандемії була вкрай ефективною, що було відзначено і на міжнародному рівні. Найбільш промовистим підтвердженням цієї тези є статистика: всього за весь час пандемії у Новій Зеландії було виявлено лише 2673 випадки COVID-19 (станом на 1 червня 2021 року), жертвами пандемії в країні стали 26 осіб (загальна чисельність населення — 5 млн).

Це стало можливим завдяки одним із найжорсткіших карантинних обмежень: забороні покидати домівки без нагальної необхідності, повній забороні на в'їзд іноземців, призупиненню роботи громадського та міжміського транспорту, контролю за дотриманням ізоляції. Прикметно, ввели ці правила ще тоді, коли були зафіксовані перші випадки. Політика Ардерн проходила під девізом «дій жорстко і дій на випередження». ВООЗ виокремила підхід Нової Зеландії до боротьби з поширенням коронавірусу як один із найкращих.


Важливо згадати й економічну політику на тлі пандемії. Соціальні виплати не було скорочено, навпаки, окремі категорії сімей отримували додаткову надбавку, фірми могли отримати державні субсидії для виплати заробітних плат.
Джасінда — приклад лідерки, яка готова до емпатії та співчуття, передусім щодо тих, хто став жертвою лиха. Після терактів у Крайстчерчі вона особисто приїхала на місце трагедії, спілкувалася з родичами загиблих, висловила підтримку мусульманській спільноті та покрила голову хусткою на кшталт хіджабу.

Вона руйнує стереотипи, доводить, що справжній політик — це не тільки управлінець із престижною освітою та компетенцією, а й людина з емоціями, здатністю до співпереживання. У численних інтерв'ю Ардерн не боїться зізнатися, що іноді переживає вигорання чи відчуває недостатню впевненість у своїх силах, розповідає про свої секрети досягнення душевної рівноваги.

Прем'єрка завжди відкрита до журналістів, часто відповідає на запитання про приватне життя. Уже за шість тижнів після народження доньки Джасінда Ардерн повноцінно повернулася до виконання своїх обов'язків, відкидаючи дискримінаційні звинувачення опонентів про те, що вона не зможе бути успішною політикинею і мамою водночас.
Тетяна Пуля
Експертка-міжнародниця, координаторка СД Платформи з аналітики
Did you like this article?

© СД Платформа 2012 – 2023
Сайт розроблено силами активістів