Насичена програма, топові гості та спікери, дві панельні дискусії, відкритий мікрофон та робочі напрацювання в групах – усе це чекало на учасників Форуму протягом дня. У цьому матеріалі підбиваємо підсумки головного заходу року СД Платформи.
#запит_на_справедливість
14 грудня у Києві відбувся щорічний захід СД Платформи: Форум прогресивних людей.

Присвячений дванадцятиріччю від заснування організації, цього року він пройшов під лейтмотив:
Настання швидкого миру в Україні малоймовірне, навіть за умови підписання угоди про припинення вогню. На його думку, навіть якщо міжнародні партнери нав’яжуть Україні якісь умови для перемир’я, воно буде нестабільним і тимчасовим. Структура конфлікту, ситуація проксі-війни та висока політична ціна поступок в епоху націоналізму – усе це впливає на тривалість війни.
Микола Капітоненко
доцент Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка
«Ключ до миру» знаходиться в Москві. І сьогодні, в розумінні Путіна, Трамп та США – не посередники у війні, а головні гравці у великій геополітичній грі. За його словами, планування української стратегії має бути короткостроковим, із фокусом на події після 20 січня – дати інавгурації президента США.
Дмитро Тужанський
директор Інституту центральноєвропейської стратегії, працівник МЗС
Швидке падіння сирійського режиму Башара Асада – партнера Росії, суттєво не вплине на ситуацію в Україні. Він також зазначив, що навіть можливе припинення вогню у 2025 році не означатиме досягнення миру, а лише новий формат відносин із Росією.
Ілія Куса
експерт-міжнародник, координатор зовнішньополітичного напряму у форматі Прогресивного мережування
Розглянула перспективи, пов’язані з поверненням Трампа до влади. Вона відзначила його як політичний феномен і закликала враховувати вплив кар’єрної бюрократії у США та позицію Конгресу, який відіграє значну роль у зовнішній політиці країни
Ірина Дудко
доктор політичних наук,
професор, американістка
Підкреслив, що сьогодні ЄС серйозно трансформується. Обговорення спільної політики оборони та включення України до шостого кластеру перемовин із питань безпеки демонструють, що Україна сприймається як держава, яка здатна посилити Європейський Союз.
Іван Нагорняк
кандидат політичних наук, експерт із євроінтеграції, координатор СД Платформи
Наголосив, що запит на соціальну та політичну справедливість є загальною рисою всього посткомуністичного регіону. Україна, на його думку, є державою, яка активно бореться з корупцією, хоча цей процес потребує покращення.
Марчін Валецькі
директор Національного демократичного інституту в Україні
Зосередили увагу на викликах, пов’язаних із виборчим процесом та економічним відновленням. Зокрема, вони наголосили на важливості захисту українських виробників від демпінгу та підтримки внутрішнього ринку.
Дмитро Кисилевський
народний депутат України, заступник голови комітету з питань економічного розвитку
народний депутат України, голова Тимчасової комісії з підтримки ВПО
Павло Фролов
Висловив застереження щодо популярної ідеї «військові наведуть порядок» і закликав до реалізації запиту на справедливість, аби уникнути радикалізації суспільства.
Роман Кудрявцев
військовослужбовець ЗСУ, координатор СД Платформи
Акцентували на важливості соціальної справедливості та захисту прав працівників.
Олег Сковородніков
голова Хмельницької обласної організації Федерації профспілок України
експертка з соціальних питань проєктного офісу Мінсоцу
Таша Ломоносова
Підприємець апріорі не може залишатися осторонь політики, адже підприємництво – це активна участь у суспільному житті та розуміння, що відбувається в державі.
Катерина Никонюк
викладачка та мала підприємиця, членкиня ГО «Прогресильні»
Акцентував увагу на важливості реформ у сфері верховенства права. За його словами, в деяких аспектах правова база України навіть краща, ніж у ЄС чи США, але головне – це впровадження законодавчих нововведень у реальне життя.
Артем Ріпенко
доктор юридичних наук, координатор юридичного напряму у форматі Прогресивного мережування
Поділилася своїм досвідом участі у заходах СД Платформи, які дають можливість молоді-ВПО дізнаватися історії один одного, підтримувати зв’язки та обмінюватися досвідом
Анастасія Корягіна
координаторка відділу ВПО СД Платформи
Як голова ОСББ, розповів про важливість цього інституту як інструменту демократичної самоорганізації громадян. ОСББ, за його словами, дозволяє кожному мешканцю брати участь у прийнятті рішень і відчувати свою причетність до життя громади.
Юрій Туровець
викладач та депутат Хмельницької міської ради
Акцентувала увагу на тому, що освіта є стратегічною зброєю України, а розумні, прогресивні люди – це основа для вирішення національних викликів. Водночас вона наголосила на складному становищі українських освітян, які часто змушені шукати додаткову роботу та стикаються з професійним вигорянням.
Євгенія Шелест
викладачка та координаторка ГО «Прогресильні»
Фінал: Робота в групах та підсумки

Наприкінці Форуму учасники розробляли ідеї в тематичних групах за такими напрямами:

  • Pro Освітян.
  • Pro Молодь.
  • Pro Інклюзію.
  • Pro Верховенство права.
  • Pro ОСББ.
  • Pro Профспілки.
  • Pro Місцеве самоврядування.

Запропоновані напрацювання будуть реалізовуватися СД Платформою та її партнерами протягом наступного року.
Презентація Руху Pro

Родзинкою Форуму стала презентація нової ініціативи – Руху Pro, яку представив засновник СД Платформи Богдан Ференс.

За його словами, запит на справедливість вимагає від найактивнішої частини українського суспільства конкретних дій вже зараз, незважаючи на довготриваючу війну. Ветерани, їхні сім’ї, найбільш вразливі громадяни нашої країни потребують допомоги та підтримки, особливо у соціальному захисті. А це неможливо реалізувати без створення суспільного руху, який буде об’єднувати проактивних, професійних та прогресивних людей, що сприяють позитивним змінам у суспільстві, зокрема через політичну партисипацію.
Рух Pro базується на спільних переконаннях та прагненні до дій.

01.
Сприйняття реальності

– Війна між Україною та Росією рано чи пізно завершиться. Однак не варто вводити громадян в оману, що повернеться довоєнне життя.

– Росія нікуди не зникне, а отже, протистояння у тій чи іншій формі залишатиметься з нами. Ми повинні усвідомити цю жорстку реальність і навчитися жити з нею.

– Наша сила – в прийнятті викликів і щоденному їх подоланні, але не у відмові від шансу на життя та майбутнє через це. Пріоритет України — це створення умов, які сприятимуть зміні влади в Росії.

– У Кремлі мають з'явитися ті, хто зможе засудити війну проти України як інструмент протистояння Заходу та бути готовим до конструктивного діалогу.

– Кожна війна закінчується переговорами. Тому Україна разом із партнерами має зосередитися на зміцненні своїх позицій, щоб мати максимально вигідні умови.
02.
Не чекати на «після війни»

– Політики часто говорять про період «після війни» і перекладають більшість проблем на нього. Але є два нюанси: Не всі виклики створені війною – деякі існували завжди.

– Виклики, створені війною, вже сьогодні отруюють наше життя, і їх не можна ігнорувати до завершення війни. Їх потрібно долати тут і зараз, або принаймні розпочати цей процес, щоб період "після війни" не став гіршим за активну фазу війни.
03.
Оновлення політичних еліт

– Політичні та соціальні інститути повинні стати опорою держави і гарантією нормального життя, як у системі, так і в суспільстві. Політики минулого, які дискредитували себе, повинні відійти.

– У суспільстві має формуватися запит на ціннісно орієнтовані політичні сили та відповідальне волевиявлення. Перезапуск політичних інститутів, особливо парламенту, є ключовим завданням.

– Демократична система повинна залишатися основою держави, а баланс між різними гілками влади має бути відновлений.
04.
Відновлення економіки та соціалки

– Українська економіка сильно постраждала від війни. Її відновлення потребує часу, ресурсів і рішучих дій.

– Пріоритетом має стати національна промисловість, її підтримка та модернізація. Необхідно створювати нові робочі місця з гідними умовами праці. Варто активно підтримувати малий і середній бізнес через доступні кредити, податкові пільги та програми розвитку.

– Важливо реалізувати заходи для захисту найбільш уразливих груп: ветеранів, освітян, молоді, пенсіонерів і робітників. Це включає соціальні програми, доступ до реабілітаційних послуг, а також створення умов для професійного розвитку та навчання.

– Впровадження комплексного плану лікування економіки дозволить забезпечити її стабільність у середньостроковій перспективі та створити умови для сталого розвитку.
05.
Україна як частина світу

– Україна повинна знайти своє місце в глобальному світі як впевнений і надійний партнер.

– Європейська та євроатлантична інтеграція має оцінюватися реалістично, з розумінням інтересів інших держав, а також перетворитися на інструмент забезпечення національних інтересів. Гучні гасла на рівні фетишу без реально підкріплених дій, спрямованих на боротьбу з корупцією, верховенство права та соціальну справедливість мають відійти у минуле.

– Зовнішньополітична діяльність потребує кардинального оновлення: модернізації підходів і кадрових змін. Необхідно формувати передбачувані й взаємовигідні відносини із сусідніми державами.

– Поглиблення співпраці з міжнародними партнерами має базуватися на реальних інтересах, а не лише на мріях.
Богдан Ференс анонсував, що вже незабаром до Руху Pro буде можливість долучитися як шляхом особистого залучення, так і шляхом розширення мережевого партнерства з представниками ветеранських організацій та ініціатив, малого і середнього бізнесу, профспілкового руху, закладів освіти, місцевого самоврядування, закордонних спільнот українців.
Форум прогресивних 2024 став унікальним майданчиком для об’єднання однодумців з усієї України. Він дав змогу поділитися надіями, проблемами та ідеями, які мають важливе значення для суспільства. СД Платформа, як і попередні 12 років, продовжує працювати над тим, щоб голос кожного громадянина був почутий, а їхній запит на справедливість – реалізований.

Ми також раді поділитися чудовими світлинами із заходу! Фото можна завантажити ось тут


© СД Платформа 2012 – 2024
Сайт розроблено силами активістів