Як створити команду з нуля? Досвід СД Рівне

Як створити команду з нуля?

Система – єдиний ефективний спосіб організувати свою роботу. Це стосується як організацій, так і окремо кожної людини. Ми не завжди в змозі працювати системно, але повинні прагнути цього. Як казав Вільям Гаррі Макрейвен – адмірал ВМС США – щоб почати змінювати світ, застеліть своє ліжко. Це той прояв протосистемності, до якого ми йшли більше року.

Але давайте по порядку. Мова йде про СД Платформу у Рівному. Свій перший захід ми провели півтора роки тому. Коли хочеш створити команду, то перше питання яке виникає - з чого почати? Відповідь проста і очевидна – з друзів. Погодьтеся, з ними простіше комунікувати, домовлятися, пропонувати щось нове. Окрім того, створювати команду потрібно вже під запланований захід, адже важливим є прийняття спільної відповідальності та спільна дія.

Перший захід завжди важкий і важливий. По-перше, немає напрацьованої моделі організації, і якщо в команді обмаль досвідчених людей, то доводиться самим "придумувати велосипед" та починати фактично з нуля. По-друге, морально важко впоратися із навантаженням.

По завершенню першого заходу не можна втрачати людей, адже кілька учасників точно можуть стати потенційними членами команди. Так сталося і у СД Рівне. Після перших двох заходів склалася команда з 6 людей, яку ми скромно назвали "координаційна рада". На цьому етапі важливо приділяти увагу двом напрямкам роботи: тімбілдінгу та розвитку членів команди. Для командоутворення важливі спільно проведені вечори, якісь невеликі заходи, які згуртовують, а також заходи, які будуть сприяти розвитку. У цьому завжди допоможуть тренінги від СД Платформи. Після них люди більш вмотивовані працювати та отримують завжди нові інструменти та навички.

Команда СД РівнеЗ часом ми зрозуміли, що для розвитку організації важлива постійна її "присутність" і періодичність заходів. Так, ми відкрили клуб мафії (чому б не поєднати тімбілдінг з інтелектуальними іграми) та клуб вивчення англійської мови, які відбуваються щотижня.

За перших кілька місяців у нас сформувалася потужна команда та велика кількість прихильників. Кожен віддавав чимало вільного часу на СД Рівне та ідентифікував себе саме з нами. Щотижня відбувалися збірки на яких ми обговорювали наші плани в неформальній тусовці. 

Але що далі?

Окей, ми робили велику кількість заходів. Окей, отримували досвід та мали хорошу команду. На контроль, планування, організацію йшло дуже багато часу. Для тих, хто думає, що справжня громадська робота (ще й з молоддю) - це отак "раз-два і готово", єдина відповідь - спробуйте. Тисяча деталей, постійна комунікація, уточнення і виснажлива робота з людьми.

Нам не вистачало системності. Горизонтальна структура це круто, але коли в тебе величезний масив роботи і вся відповідальність на кількох людях (а часто всього на одній) – починається паніка. Як результат – недопрацювання та втрачені можливості. Який вихід? Створити систему.

Що таке система? Це сукупність елементів, які тісно пов’язані між собою, виконують різні функції, але прагнуть до спільної мети. Система завжди прагне до саморегуляції. Вона стимулює, мотивує і організовує. А тих, хто не бажає там бути і не виконує свої завдання вона викидає.

Отож, зараз СД Рівне вибудовує нову структуру. Ми створили три рівні організації: координатор, ментори, активісти. Все дуже просто і водночас ефективно:

  • регіональний координатор є архітектором структури і гарантом її роботи, займається контролем, регуляцією та розвитком осередку;
  • ментори (у нас їх 9) закріплені за окремим напрямком роботи чи ініціативою. Ментори це лідери, на яких покладені обов’язки організувати команду людей для успішної роботи напрямку;
  • активісти – люди, які працюють у командах та повністю забезпечують роботу напрямку.

Структура не є статичною. Ментори, які за два місяці показують поганий результат, за рішенням координатора, можуть стати активістами. Активісти ж можуть стати менторами. Для цього потрібно придумати свою ініціативу та спільно з іншими тричі організувати її. Після цього для ініціатора створюється команда і він стає ментором.

Чому саме така структура? Вона максимально проста і найменш бюрократична. У той же час, вона дозволяє ефективно активізувати усі наявні ресурси. Це поки тестовий режим, з часом структура удосконалюватиметься, корегуватиметься та розвиватиметься.

Залишається єдина дилема: до цієї структури потрібно було прийти, чи може логічно було б її одразу впровадити? Відповіді для себе ми ще не знайшли, але переконані – варто почати застеляти ліжко, а вже потім запрацює і система.

Максим Безека