«Ринок землі» – бути чи не бути?

ринок землі

 

Втомилися від лозунгів: «Не дамо вкрасти землю!», «Продаж землі – геноцид», або ж апеляції до того, що в світі залишилося лише п’ять країн, в яких досі діє мораторій на продаж землі, це – Конго, Куба, Венесуела, Північна Корея та Україна»?

Якщо так, тоді давайте детальніше розберемося з цим питанням.

Власне, мораторій на продаж земель с/г (сільськогосподарського) призначення був запроваджений ще в 2001 році. Встановлений він був для того, щоб надати час парламентарям провести Земельну реформу. З того часу мораторій на продаж с/г землі вісім разів продовжувався. Востаннє він був продовжений до 1 січня 2018 року, а народні депутати пообіцяли все ж провести земельну реформу.

До речі, Україна залишилась єдиною країною з пострадянського простору, яка досі не змогла впровадити стабільний ринок землі.

В якій формі існує ринок с\г землі в Україні?

Це тіньовий ринок обсягом близько 2 млрд доларів. А існує він через договори оренди, кредиту, застави і інші лазівки в законодавстві. Однак такі маніпуляції тільки знецінюють вартість землі, оскільки власник ділянки не має можливості диктувати чіткі умови, а лише змушений  погоджуватись на ті, що були йому запропоновані. І тому, ціна за гектар землі сільськогосподарського призначення на чорному ринку коливається від 500 до 700 доларів.   

Так що ж пропонує чинна влада?

Нещодавно парламентарі створили законопроект, який повинен регулювати обіг землі. Згідно з ним, громадяни України матимуть право купити не більше 200 гектарів землі, а сімейні фермерські господарства – не більше 1000 гектарів. При тому, можливість купувати землі іноземцями і юридичними особами обмежена. Перші зможуть купувати землі лише з 2030 року, а от юридичні особи з 2020.

Світова практика показує, що після скасування мораторію, вартість земельних ділянок в рази зростає. У сусідній Молдові після впровадження ринку землі ще в 2000-х роках, вартість земельних ділянок збільшилась в понад 10 разів (з 300 доларів, до майже 5 тисяч), в Республіці Польща вартість гектару землі під кінець земельної реформи становила 10 тисяч доларів.

Сьогодні українські землі, враховуючи їх рівень родючості, оцінюється в 1000-1200 доларів за гектар. Однак це не є межею. Як тільки буде впроваджено ринок землі середня вартість земель сільськогосподарського призначення може зрости до 5000 доларів за гектар.

Тоді ж щорічний дохід у разі відкриття ринку землі для економіки України складатиме близько 1,5 млрд доларів.

Однак є одне «але», щоб скасовувати мораторій потрібно міняти земельне законодавство. Насамперед, повинен бути встановлений чіткий ліміт купівельної спроможності для громадян України, юридичних осіб та іноземців та, зокрема, необхідно встановити сталий податок на продаж с/г землі.

Також не можна забувати власників земель, які першими відчують впровадження змін. Зокрема великим плюсом зняття мораторію буде те, що народ який зараз знаходиться на грані бідності, зможе отримати чималий дохід від продажу земельних ділянок.

Водночас вартість оренди пропорційно збільшиться залежно від вартості продажу, а тому становитиме не 2-3 тисячі в рік за гектар сільськогосподарського угіддя, а 10-15 тисяч, за умови стабільного зростання ринку.

Зокрема, я хотів би зауважити, що не потрібно боятись того, що з скасуванням мораторію, землі в селян відберуть. Адже ніхто не вправі вирішити за власника – долю його сільськогосподарського угіддя.

Однак є і «підводні камені» в цьому питанні.

Оскільки фінансовий стан наших співвітчизників не з найкращих, відповідно не кожен зможе дозволити собі купити ділянку, яка буде коштувати як мінімум 5 тисяч доларів.

Земля – це найцінніший український ресурс. Тому, для того щоб вирішувати його майбутню долю, потрібно думати не тільки про себе, а й про майбутні покоління, яким ще рости на цій землі.

Враховуючи це, ми би пропонували вводити обмеження і етапність не лише на купівлю землі, але й на кількість гектарів, які може одна сім’я продати протягом певного періоду, скажімо, протягом року. Таким чином, ми зможемо запобігти масовому розпродажу землі селянами, а також упередити спекуляції на ринку землі в умовах недосконалої законодавчої бази перехідного періоду (до 2030 року).

Власюк Руслан