ПОЛІТИКА

Александрія Окасіо-Кортес: нове покоління американських лідерів?

Александрія Окасіо-Кортес, відома як «соціалістична» демократка, безперечно, належить до нових обличь сучасної американської політики. Хто вона така?

Бульбенюк Світлана
Активістка СД Платформи
Кінець другого десятиліття ХХІ ст. позначився формуванням трендів, які будуть визначати соціальний і політичний розвиток людства наступні кілька десятків років. Одним з них є запит на нові обличчя в політиці — молодих та яскравих, непов'язаних з істеблішментом політиків і громадських діячів, які орієнтуються на міленіалів і самі є представниками покоління Y.

Александрія Окасіо-Кортес, відома як «соціалістична» демократка, безперечно, належить до нових обличь сучасної американської політики.
Хто вона така?
Типова представниця покоління міленіалів?
Надзвичайно приваблива і харизматична молода жінка
з активною соціальною та політичною позицією?

Наймолодша за всю історію США конгресвумен?

Так! Але не тільки…
Александрія Окасіо-Кортес стала однією з найбільших сенсацій американського політичного життя 2018 року. 9 листопада минулого року на проміжних виборах у віці 29-ти років вона була обрана до Палати представників.

Сенсацією став не лише вік претендентки на таку високу і відповідальну посаду, але і її соціальне походження. Вона — донька американця латинського походження, власника невеликого архітектурного бюро, та пуерторіканки-прибиральниці, а згодом домогосподарки, не отримала освіти в привілейованому навчальному закладі, виросла у сім'ї із середнім достатком у віддаленому районі Нью-Йорка — Бронксі.

Друга сенсація трапилася в січні 2019 року, коли перший виступ новообраної парламентарки в Палаті представників за 12 годин подивилося 1,16 млн користувачів Twitter-відео, а за кілька днів кількість глядачів збільшилася до 2,5 млн осіб.

Чим зацікавила американців
промова Александрії
Окасіо-Кортес?
Конгресвумен, виступаючи в умовах шатдауну, який став найтривалішим за всю історію країни, наголосила, що такий стан є фактичним підривом засад американської демократії представниками адміністрації Дональда Трампа, який узяв у заручники 800 тисяч федеральних службовців.
«Насправді мова йде не про стіну, не про кордон, не про добробут простих американців…», — заявила наша героїня, чітко окресливши у своїй першій парламентській промові власну позицію, яку поділяють мільйони американців.
Свою непересічність та наполегливість Александрія продемонструвала ще в шкільні роки, коли захопилася мікробіологією та посіла 2-ге місце на Всесвітньому конкурсі наукових досягнень школярів від кампанії Intel International Science and Engineering Fair.

Навчання майбутня конгресвумен продовжила в Бостонському університеті, де вивчала економіку і міжнародні відносини. У студентські роки паралельно з навчанням Александрія працювала в офісі сенатора Теда Кеннеді, там вона займалася питаннями міграції.

Після закінчення університету з відзнакою у 2011 році дівчина повертається до Бронкса, працює одночасно офіціанткою та барменом. Окрім того, вона встигла попрацювати викладачкою в некомерційному Національному іспаномовному інституті.
Що спонукало Александрію різко змінити життя?
Трагічна подія — смерть батька, після якої перед родиною постала необхідність викупити будинок, який намагалися відібрати кредитори та недобросовісні адвокати-управлінці власністю.

Паралельно з приходом у політику Александрія відкриває власний бізнес — засновує
у рідному Бронксі видавництво Brook Avenue Press, фішкою якого стала співпраця з дизайнерами, митцями, письменниками з цього району Нью-Йорка. На Brook Avenue Press його засновниця поклала важливу соціальну місію — презентувати Бронкс у позитивному світлі, передусім у дитячій літературі.
У 2016 році молода жінка стає однією з організаторок-волонтерок передвиборчої кампанії такого нетипового для Демократичної партії та американського істеблішменту загалом кандидата в президенти, як Бенні Сандерс. Саме в цей час остаточно формується політична позиція Александрії — відданість соціал-демократичним ідеям. За своїми переконаннями вона
є представницею крайнього лівого крила Демократичної партії США, активісткою організації Демократичні соціалісти Америки.

«Серйозну» заявку на прихід у політику Александрія Окасіо-Кортес зробила в 2017 році, коли
її включили до списку кандидатів до Конгресу США від Демократичної партії у 14-му окрузі Нью-Йорка.
Наша героїня кинула виклик Джозефу Кроулі, який до цього 10 років поспіль переобирався до Конгресу по одному округу. Сміливість Александрії дала результат — у червні 2018 році вона перемогла на первісних партійних виборах. Однією із запорук її успіху стала активна особиста участь у дебатах на противагу Кроулі, замість якого постійно приходив представник.
Які проблеми соціального і політичного життя США
є пріоритетними для молодої політикині?Це, звісно, проблема мігрантів (згадаймо її походження та роботу під час навчання в університеті), а також проблеми американської молоді, що також не дивує. Александрія спілкується однією мовою з молодими американцями, є активною у соціальних мережах.

Так, її можна назвати справжньою лідеркою думки: в Instagram вона має 1,8 млн підписників, а у Twitter — 2,5 млн. Наймолодша за всю історію США конгресвумен надзвичайно активна не тільки на власних сторінках і блогах, але й
у коментарях. Вона легко орієнтується в питаннях повсякденного життя молоді — уподобаннях у музиці, кіно, мистецтві, літературі, моді.

Навіть стиль одягу Александрії відрізняється від політиків старого покоління, він ніби промовляє: його власниця — типова міленіалка, яка віддає перевагу молодіжним і стильним демократичним брендам, а не статусним речам. Політикиня знайшла і свою фішку — яскраво червону помаду, яка не виходить з моди вже кілька років поспіль.
Серед відомих прихильників й однодумців Александрії зірка серіалу «Секс у великому місті», активістка ЛГБТ-спільноти (А. Окасіо-Кортес активно підтримує цей рух) і політикиня Сінтія Ніксон.
А Александрія своєю чергою підтримує висування кандидатури Сінтії на виборах губернатора штату Нью-Йорк.


Багато хто з дослідників характеризує
політичну її програму як надто ліву
чи навіть ліво-радикальну. Чому?
Серед питань соціального життя країни, які потребують негайного вирішення,
на переконання новообраної конгресвумен, окремо постає проблема необхідності медичного страхування для всіх громадян. Тут варто згадати, що батько Александрії помер від раку, а вона сама до часу обрання до Палати представників не мала медичної страховки.
І подібна ситуація для країни не є винятковою.

Не менш важливою є реформа освіти: Александрія має намір докласти максимальних зусиль, щоб вища освіта в країні стала безкоштовною, що, безумовно, сприймається багатьма як радикальний або навіть революційний крок.
Третім пунктом політичної програми нашої героїні є реалізація політики з метою підвищення прожиткового мінімуму. Зокрема, вона пропонує встановити гарантований мінімум погодинної оплати праці розміром 15$.

Четвертий напрям політичної програми Александрії — екологічна політика.
Вона — авторка «Нового зеленого курсу» (як тут не згадати про славетний «Новий курс»
Ф. Рузвельта), метою якого э повна перебудова американської економіки до 2035 року на засадах екологічної політики. Боротьбу з глобальним потеплінням конгресвумен називає «Другою світовою війною» для міленіалів та центеніалів.

Часто противники наймолодшої конгресвумен закидають, що вона зловживає відверто популістськими гаслами
й обіцянками. Чи це правда? Міркуйте самі. На переконання нашої героїні, система, яка дозволяє невеликій частині людей ставати мільярдерами за умов, коли кількість безпритульних в країні постійно зростає і вже досягла показників часів Великої депресії, є аморальною. Тому не дивно, що, виступаючи цього року на Давоському форумі, Александрія запропонувала підвищити податки для найбільш заможних американців (до цієї групи вона відносить тих громадян, чий річний прибуток становить 10 млн $ і більше).

Звісно, критика Александрії Окасіо-Кортес, особливо найгостріша, лунає переважно від ідейно-політичних опонентів — республіканців, зокрема їхнього правового крила, які традиційно вкрай негативно ставляться до будь-яких спроб державного втручання в соціальні відносини американського суспільства.

Did you like this article?